Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dla hobbistów hobbitów

Kto by pomyślał, że niepozorne zdanie „W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”, rozpoczynające niewielką książkę Tolkiena, wywoła taką światową rewolucję. W czerwcu ruszają zdjęcia do „Hobbita”.

Produkcja dwóch prequeli trylogii „Władca Pierścieni” rozpocznie się w najbliższych miesiącach w Nowej Zelandii. Poinformował o tym na swej stronie internetowej najsłynniejszy czarodziej świata Ian McKellen. To on zagra ponownie filmowego Gandalfa. – Zdjęcia do „Hobbita” zaczynają się w czerwcu i potrwają ponad rok. W Nowym Jorku, Los Angeles i Londynie rozpoczęły się już castingi.

Trwają również prace nad scenariuszem. Pierwsza wersja jest pełna starych i nowych znajomych, którzy ponownie walczą o Śródziemie – napisał gwiazdor, który wspólnie z Andym Serkisem (Gollum), Hugo Weavingiem (Elrond) i Cate Blanchett (Galadriela) powróci do roli granej w trylogii Petera Jacksona. Tym razem za kamerą stanie Guillermo del Toro (znany m.in. jako producent filmów „Sierociniec” czy „Labirynt Fauna”), a Peter Jackson będzie producentem wykonawczym.

Jaki będzie hobbit – zastanawiają się miliony fanów Tolkiena? Mają powody do obaw. Sam, gdy usłyszałem przed laty o tym, że rusza ekranizacja „Władcy Pierścieni”, złapałem się za głowę. Podobnie jak ja reagowało zresztą wielu hobbistów hobbitów. Na szczęście ekranizacja okazała się imponującym, zapierającym dech w piersiach widowiskiem, oddającym klimat trylogii. Przy scenie, w czasie której wojska Rohanu ruszają z odsieczą, wrzeszcząc „Death!”, do dziś na plecach czuję ciary. Jak będzie tym razem?

Do kin z pewnością ruszą tłumy, czekające na opowieść o smokach, krasnoludach, znalezionym w podziemnych wilgotnych labiryntach pierścieniu i hobbitach – „ludzie skromnym, lecz bardzo starożytnym, o wiele liczniejszym ongi niż dziś, kochającym pokój i ciszę, i żyzną uprawną ziemię. Hobbici nie rozumieją i nigdy nie rozumieli ani nie lubili maszyn bardziej skomplikowanych niż miechy kowalskie, młyn wodny czy ręczne krosna”. I tak dalej, i tak dalej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza