Nowy numer 13/2024 Archiwum

Siła dokumentu

Ponad 50 filmów z całego świata zostanie zaprezentowanych na tegorocznym Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego „Planete Doc Reviev”, który 11 maja rozpocznie się w Warszawie.

19 spośród nich stanie do walki o Nagrodę Millennium. „Planete Doc Reviev” należy do najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych organizowanych w Polsce. Jest to także jedyna okazja, by móc zobaczyć najlepsze pełnometrażowe dokumenty, prezentowane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie w ostatnim roku. Pokazom festiwalowym będą towarzyszyły spotkania z twórcami prezentowanych obrazów. Głównym partnerem festiwalu jest kanał dokumentalny Planete. Gościem specjalnym będzie francuski politolog Guy Sorman. Jego nowa książka o świecie islamu ukaże się w Polsce w maju.

Filmy prezentowane w czasie festiwalu charakteryzuje rozpiętość tematyczna i formalna. Od polityki, przez wątki obyczajowe i kulturowe, do filozoficznych. Jednym z takich obrazów jest „Obywatel Moore”, który stawia pytanie, czym naprawdę są filmy Moore’a: faktami, fikcją, a może jednym i drugim? „Most” jest opowieścią o miejscu, gdzie popełnia się najwięcej samobójstw na świecie, a „Sfabrykowany krajobraz” – krzykiem w obronie natury.

Z kolei „Irak w kawałkach” to spojrzenie na ten kraj inne od tego, które obserwujemy w serwisach informacyjnych. W programie znalazł się także kontrowersyjny „Obóz Jezusa”, nominowany do tegorocznych Oscarów. „Wszyscy kochamy Maradonę” to nie tyle portret słynnego piłkarza, lecz opowieść o tych, którzy uczynili z niego bożka. „Jonestown” przedstawia historię założonej przez Jima Jonesa sekty Świątynia Ludu. Jej członkowie pod naciskiem swego przywódcy popełnili największe w nowożytnym świecie zbiorowe samobójstwo. Film to zapis opowieści kilku ocalałych świadków tragedii, przeplatany archiwaliami z okresu działalności Jima Jonesa.

Światowy dokument realizowany jest już nie tylko dla potrzeb telewizji, lecz coraz częściej z myślą o dystrybucji kinowej. Bogata tematyka, autentyzm i rozmach realizacyjny, jakiego do tej pory kino dokumentalne nie znało, wpływają na coraz większą popularność gatunku, która pozwala mu czasem skutecznie konkurować z kinem fabularnym.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza