Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziękuję za różnorodność

Sunu Music formacji Tam Tam Project to płyta niezwykła. Nie może zresztą być inaczej, skoro stworzyły ją trzy tak różne osobowości, jak: Tytus Wojnowicz – klasyczny oboista, Mamadou Diouf – wokalista pochodzący z Senegalu, obdarzony niespotykaną, „miękką” barwą głosu, i wreszcie pomysłodawca przedsięwzięcia, Piotr Jackson Wolski – perkusista o jazzowych korzeniach.

Wydawcy (warszawska firma ARMS Music) podkreślają, że twórczość Tam Tam Project nie jest muzyką etniczną, a afrykańskie rytmy, arabska czy romska melodyka stanowią raczej tło dla improwizacji. Rzeczywiście, z tej różnorodności kulturowej, mieszania motywów klasycznych ze współczesnymi, transowymi stylami, powstała zupełnie nowa jakość.

Okazuje się, że odległe gatunki nie muszą kłócić się ze sobą, lecz stanowią harmonijną całość. Koresponduje to z przesłaniem płyty, wyrażonym w modlitwie: „Dziękuję Bogu za zielone, brązowe, niebieskie oczy. Za blond włosy, czerwoną skórę. Jestem Pigmejem, ty koszykarzem. Dziękuję za różnorodność”.

Krążek zawiera także dwa teledyski oraz tapety komputerowe z obrazami Tomasza Sętowskiego. Albumowi poświęcona została strona: www.tamtamproject.pl.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego