Zrobiliśmy, co było możliwe

W prasie znalazłem sporadyczne opinie krytyczne kierowane pod adresem psychologów policyjnych albo w stronę końcowych akcentów tej interwencji. Uważam tę krytykę za bezpodstawną, niesprawiedliwą i nieuzasadnioną.

Łatwo jest rozsnuwać alternatywne wizje interwencji i łatwo jest sugerować, że można było coś zrobić prościej i łatwiej. Ale nikt nie był w stanie przewidzieć emocjonalnych reakcji osób, które znajdowały się w klasztorze. Można się zastanawiać, co zrobić, aby długofalowo pomóc tym dziewczętom, ale kategorycznie wykluczam próby zatrzymywania ich czy ograniczania ich wolności. One są istotami wolnymi i same muszą decydować o swojej przyszłości. Nie wolno im narzucać gotowych rozwiązań.

Zachęcam gorąco do modlitwy w intencji byłych sióstr i ich rodziców. Zwłaszcza ci ostatni przeżywali szok, gdy okazało się, że niektóre z córek nie chciały z nimi rozmawiać. Tu może pomóc wykluczenie pewnych form interwencji medialnej. Mówiono mi o samochodzie telewizyjnym, który czyhał przed jednym z bloków, bo tam mieszkali rodzice byłej betanki. Konieczne chciano ich zatrzymać, aby udzielili wywiadu. Tak brutalne wchodzenie w szczególnie wrażliwe obszary ludzkiego życia jest niedopuszczalne.

Możemy dziękować Bogu, że po dwóch latach przerwy w domu zakonnym w Kazimierzu znów odprawiona została Msza św. Stopniowo sprawy będą wracały do normalnego ładu. Nieporozumienia dotyczą dziewcząt ze Wschodu, które znajdowały się we wspólnocie. Wróciły one w pierwszą noc na nocleg do domu rekolekcyjnego i żaliły się, że nie mają pieniędzy na powrót na Białoruś.

Dyrektor domu zaproponował im pokrycie kosztów przejazdu. Odmówiły, twierdząc, że muszą spotkać się z Jadwigą Ligocką. Nie używajmy w odniesieniu do byłych betanek terminu sekta. Są niepokojące oznaki ich zachowań, ale umiejmy mówić o tych różnicach, nie zadając ran.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

abp Józef Życiński, metropolita lubelski