• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Nowi kardynałowie

  W Watykanie

  |

  GN 10/2006

  dodane 06.03.2006 12:23

  Podczas audiencji generalnej 22 lutego Benedykt XVI ogłosił nazwiska 15 nowych kardynałów. Zapowiedział, że 24 marca odbędzie się w Watykanie konsystorz, podczas którego odbiorą oni insygnia kardynalskie. Wśród nominowanych jest Polak – abp Stanisław Dziwisz. Nowymi kardynałami zostali też:

  William Joseph Levada – prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Ma 70 lat i pochodzi z Kalifornii. Do Kongregacji Nauki Wiary powołał go Paweł VI w 1976 r. Był biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles, arcybiskupem Portlandu i administratorem apostolskim diecezji Santa Rosa. W 2000 r. wrócił do pracy w Kongregacji Nauki Wiary, a po wyborze kard. Ratzingera na papieża został jej prefektem.

  Franc Rode – 72-letni prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pochodzi ze Słowenii. Należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego Paulo. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w instytucjach watykańskich. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Lublany. Obecną funkcję objął w 2004 r.

  Agostino Vallini – prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Ma 66 lat. Jest Włochem. Był biskupem pomocniczym archidiecezji Neapol i ordynariuszem diecezji Albano.

  Jorge Liberato Urosa Savino – arcybiskup Caracas w Wenezueli. Ma 63 lata. Ordynariuszem liczącej 3,4 mln wiernych archidiecezji Caracas, został 4 miesiące temu.

  Gaudencio Rosales – 73-letni arcybiskup Manili na Filipinach. Jest następcą charyzmatycznego kard. Jaime Sina. Nie boi się zajmować stanowiska na temat życia politycznego kraju.

  Jean-Pierre Ricard – arcybiskup Bordeaux we Francji. Ma 62 lata. Jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji. Znany jest ze stanowczego sprzeciwu wobec prawnego uznania związków homoseksualnych.

  Antonio Canizares Llovera – arcybiskup Toledo w Hiszpanii. Ma 60 lat. Nosi tytuł Prymasa Hiszpanii. Stał się znany po tym, jak wezwał baskijską organizację terrorystyczną ETA do zaprzestania przemocy.

  Nicholas Cheong Jin-Suk – 74-letni arcybiskup Seulu w Korei Południowej. Jest znany z zaangażowania w walkę o wolność religijną w Korei Północnej. Od 1998 r. jest przewodniczącym Konferencji Biskupów. Jan Paweł II mianował go administratorem apostolskim Phenianu, stolicy komunistycznej Korei Północnej.

  Sean Patric O’Malley OFMCap – arcybiskup Bostonu w USA. Ma 62 lata. Pracował w duszpasterstwie dla ludności hiszpańskojęzycznej w archidiecezji Waszyngtonu.

  Carlo Caffarra – arcybiskup Bolonii. Ma 68 lat. W latach 1974–1984 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej i konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. Jest kierownikiem Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim. Jest związany z ruchem „Comunione e Liberazione”.

  Joseph Zen Ze-kiu – biskup Hongkongu w Chinach. Ma 74 lata. Dał się poznać jako orędownik wolności religijnej i niezależności Kościoła od władz państwowych. Wielokrotnie krytykował politykę mianowanego przez Pekin rządu Hongkongu. Wypowiadał się też w obronie najuboższych, nawołując do niezbędnych reform politycznych.

  Jako szczególnie zasłużeni dla Kościoła godność kardynalską otrzymali:

  Abp Andrea Cordero Lanza di Montezemolo – 80-letni arcyprezbiter Bazyliki św. Pawła za Murami. Były watykański dyplomata. Był sekretarzem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, nuncjuszem apostolskim w Papui-Nowej Gwinei i kilku krajach Ameryki Łacińskiej, apostolskim delegatem dla Jerozolimy i Palestyny, a po ustanowieniu oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Izraelem pierwszym nuncjuszem apostolskim w tym kraju. Sprawował też funkcję nuncjusza we Włoszech i San Marino.

  Abp Proeku Dery – 87-letni arcybiskup senior Tamale w Ghanie. Urodził się jako syn plemiennego kapłana. Dzięki misjonarzom przyjął chrześcijaństwo i został księdzem, a potem biskupem. Jest znany z zaangażowania na rzecz krajów rozwijających się i walki z ubóstwem.

  Ojciec Albert Vanhoye – 82-letni były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej. Jest jezuitą. Był sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej. Związany był również z Kongregacją ds. Wychowania Katolickiego, Papieską Radą Popierania Jedności Chrześcijan i Kongregacją Nauki Wiary.

  Wraz z nowo mianowanymi hierarchami Kolegium Kardynalskie liczy teraz 193 członków. Prawo wybierania papieża ma 122 z nich.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół