• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • II Niedziela Zwykła

  dodane 13.01.2010 16:11

  Czytania mszalne

  Pierwsze czytanie
  Jeruzalem odnajduje swojego Oblubieńca
  z Księgi proroka Izajasza

  Przez wzgląd na Syjon nie umilknę, przez wzgląd na Jerozolimę nie spocznę, dopóki jej sprawiedliwość nie błyśnie jak zorza i zbawienie jej nie zapłonie jak pochodnia. Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość i chwałę twoją wszyscy królowie. I nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana oznaczą. Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga. Nie będą więcej mówić o tobie „Porzucona”, o krainie twej już nie powiedzą „Spustoszona”. Raczej cię nazwą „Moje w niej upodobanie”, a krainę twoją „Poślubiona”. Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża.
  Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.
  Iz 62,1–5

  Psalm responsoryjny
  Refren:
  Pośród narodów głoście chwałę Pana.

  Śpiewajcie Panu pieśń nową,
  śpiewaj Panu, ziemio cała.
  Śpiewajcie Panu, sławcie Jego imię,
  każdego dnia głoście Jego zbawienie.
  Refren
  Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
  rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
  Oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
  Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu.
  Refren
  Uwielbiajcie Pana w świętym przybytku.
  Zadrżyj, ziemio cała, przed Jego obliczem.
  Głoście wśród ludów, że Pan jest królem,
  będzie sprawiedliwie rządził ludy.
  Refren
  Ps 96(95),1–2. 3 i 7b–8a.9–10ac (R.: 3)


  Drugie czytanie
  Różne dary Ducha Świętego
  z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian
  Bracia: Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkim. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania przez tego samego Ducha, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.
  1 Kor 12,4–11

  Śpiew przed Ewangelią
  Aklamacja:
  Alleluja, alleluja, alleluja
  Bóg wezwał nas przez Ewangelię,
  abyśmy dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
  Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja
  2 Tes 2,14


  Ewangelia
  Pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej
  Słowa Ewangelii według św. Jana
  W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.
  J 2, 1–12

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół