• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kalendarz Liturgiczny

  Marcin Jakimowicz

  |

  GN 28/2005

  dodane 05.07.2005 19:48

  XV Niedziela Zwykła

  11 lipca
  Poniedziałek – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

  Piotr rzekł do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Piotr najpierw opuszcza wszystko, a dopiero później pyta, co otrzyma. Ja wyciągam z kieszeni kalkulator. Znam już przelicznik: mnożę razy sto. Nie zostawiłem dzieci, rodziców, znajomych. Ich zdanie jest wciąż ważniejsze niż słowa samego Boga.
  Prz 2,1–9; Ps 34; Mt 19,27–29 III tydzień psałterza

  12 lipca
  Wtorek – wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

  Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. Widziałem, jak ludzie chorzy na stwardnienie rozsiane wstawali z wózków, słyszałem, jak Duch ogarniał tłum, napełniając go językiem aniołów, rozmawiałem z grzesznikami, których Bóg uwiódł miłością. Wyciągałem ręce i dotykałem cudu. Pan pozwalał mi wsadzać ciekawskie paluchy w swoje święte rany. I nie nawróciłem się. Jezu, ulituj się nade mną.
  Wj 2,1–15a; Ps 69; Mt 11,20–24

  13 lipca
  Środa – wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

  Zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Wczoraj dowiedziałem się, że o jednej osobie z naszej wspólnoty krążą prawdziwe legendy. Porządni ludzie szydzą z jej ułomności i obmawiają ją przy wódeczce. Gdy usłyszałem, że ze względu na jej bezbronność
  przyrównują ją do… zwierzęcia, zawrzałem. Ale potem poczułem się bardzo szczęśliwy. Dziękuję Ci, Panie, że dałeś naszej wspólnocie takiego brata! Jest dla nas prawdziwą perłą. Wiem, to niemądre i nieroztropne.
  Wj 3,1–6.9–12; Ps

  14 lipca
  Czwartek – dzień powszedni

  Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie. Paradoks. Boli mnie wtedy, gdy uciekam spod krzyża. Gdy wierzgam, próbuję przekonać Pana, że „nie przyjdzie to na Niego” (czytaj: „nie przyjdzie to na mnie”). Wtedy jestem rozdarty i cierpię. Niosąc krzyż, czuję się lżejszy. Święty Jan nie uciekł spod krzyża i jako jedyny Apostoł nie zmarł jako męczennik. Przypadek?
  Wj 3,13–20; Ps 105; Mt 11, 28–30

  15 lipca
  Piątek – wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

  Uczniowie Jego, będąc głodni, zaczęli zrywać kłosy i jeść. Wróciłem z Bośni. Słyszałem świadectwo bardzo ubogiej rodziny, która w czasie krwawej wojny, choć sama wielodzietna, przyjęła pod swój dach maleńkie sieroty. I okazało się, że lodówka, z której wyciągano mięso, była przez całe miesiące pełna! A nikt niczego do niej nie dokładał. Cud rozmnożenia żywności. Pan widzi głodnych. Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie...
  Wj 11, 10–12,14; Ps 116B; Mt 12, 1–8

  16 lipca
  Sobota – wspomnienie NMP z Góry Karmel

  Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi. Rozwalający piorunami skały i łagodny jak powiew wiatru. Pasterz, który staje się barankiem. Mądry doradca wybierający jedynie to, co głupie i słabe. Bezbronne dziecko i walczący lew Judy. Ojciec świateł przychodzący w ciemnej nocy. Najwyższy ptak, który przyjął za symbol żyjącą na samym dnie rybę. Bóg paradoksów.
  Wj 12,37–42; Ps 105; Mt 12,14–21
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół