Nowy numer 13/2024 Archiwum

Msza nie obowiązuje?

Fragment „Przekroju” z 19.01.2006 r. mnie, prawie 80-letniego emeryta, chodzącego regularnie w każdą niedzielę do kościoła, niezmiernie zaskoczył. Czytam w nim, że „na Pomorzu co czwarty katolik chodzi do kościoła, a co dziesiąty przystępuje do komunii.

W ciągu ostatnich lat liczby te zmalały o 1–2 procent. – Ale gdyby doliczyć dzieci i osoby po 65. roku życia, których niedzielna msza nie obowiązuje, praktykujących katolików byłoby 30 procent – przekonuje ksiądz Krzysztof Zadziarko z koszalińskiej kurii”. Jeszcze nigdy nie słyszałem, że osób po 65. roku życia niedzielna Msza nie obowiązuje. (...) Drugim problemem, z którym się spotkałem, jest zwolnienie od postu piątkowego w związku z wiekiem wiernego. Proszę o ustosunkowanie się do tych dwu zapytań.

Od redakcji: Msza św. niedzielna obowiązuje wszystkich wiernych. Natomiast ludzie chorzy, osłabieni wiekiem lub małe dzieci są zwolnieni z tego obowiązku. Prawo kanoniczne nie podaje w tej sprawie żadnych limitów wieku. Przy liczeniu wiernych przyjmuje się, że statystycznie jest 20 procent ludzi, którzy z podanych wyżej racji nie są zobowiązani do udziału we Mszy. I pewnie to miał na myśli ksiądz z Koszalina. Tzw. post piątkowy, czyli wstrzemięźliwość (powstrzymywanie się od mięsa), obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Górnej granicy wieku nie ma. Natomiast tzw. post ścisły, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia (Wielki Piątek i Środa Popielcowa), obowiązuje wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy