Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dyskryminacja po katolicku

Catholic Care, katolicka agencja zajmująca się adopcjami dzieci, walczy o to, by nie obowiązywało jej absurdalne prawo, zmuszające do oddawania dzieci parom homoseksualistów.

Equality Act (Ustawa o równości) został uchwalony przez brytyjski Parlament w 2006 roku. Kościół katolicki uzyskał tylko tyle, że do końca 2008 roku przedłużono okres dostosowania się do nowego prawa. Spośród 11 katolickich agencji tylko Catholic Care, działająca w diecezjach Leeds, Hallam i Middlesbrough, zdecydowała, że będzie działać dalej zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. Inne albo w ogóle zaprzestały działalności adopcyjnej, albo zerwały związki z Kościołem.

Katolicy dyskryminują?
W ubiegłym roku Catholic Care wystąpiła do Trybunału ds. organizacji charytatywnych dla Anglii i Walii z apelacją o wyłączenie spod przepisów ustawy o równości. – Uważamy, że leży w interesie dzieci kontynuowanie naszej pracy – napisali bp Arthur Roche z Leeds, bp John Rawsthorne z Hallam i bp Terry Drainey z Middlesbrough w piśmie popierającym apelację. – Nie osądzamy tych agencji, które godzą się, by pary homoseksualne adoptowały dzieci, lecz mocno wierzymy w to, że nie powinniśmy być zmuszani, by tak postępować. Sąd odrzucił apelację.

Orzekł, że chrześcijańskie organizacje adopcyjne, które opierając się na nauczaniu Kościoła, oddają dzieci jedynie małżeństwom, dyskryminują związki homoseksualne. Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego przyniosła jednak katolickiej agencji zwycięstwo. Michael Briggs, sędzia Sądu Najwyższego, orzekł, że działalność Catholic Care jest korzystna dla społeczeństwa, mimo iż odmawiała adopcji parom homoseksualnym. Nakazał, by brytyjska Komisja ds. dobroczynności ponownie rozpatrzyła możliwość wyłączenia Catholic Care spod przepisów ustawy o równości. Nakazał też zwrot poniesionych przez Catholic Care kosztów apelacji w wysokości ponad 100 tys. funtów.

Agencje zsekularyzowane
Dziesięć pozostałych katolickich agencji nie podjęło walki. Wiele z nich miało długie tradycje pracy dla dobra dzieci. Na przykład Catholic Children’s Society działała w Nottingham od 1948 roku. Po wprowadzeniu nowych przepisów biskup diecezji Malcom Patrick McMahon OP uznał, że stowarzyszenie nie może już działać pod patronatem Kościoła. Dzisiaj agencja, uznająca się za sukcesorkę Catholic Children’s Society, działa jako świecka organizacja pod nazwą Faith in Familie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza