Oskarżony senatorem

Piła. Jedyny niesolidarnościowy senator wybrany w pamiętnych wyborach roku 1989 r., znajdujący się na liście najbogatszych Polaków i oskarżony w procesie o korupcję – to najkrótsza wizytówka Henryka Stokłosy, który został właśnie ponownie wybrany na senatora ziemi pilskiej.

Fakty i opinie - jd /PAP

|

10.03.2011 22:14 GN 06/2011

dodane 10.03.2011 22:14

Wybory uzupełniające zostały zarządzone, ponieważ dotychczasowy senator z Piły Piotr Głowski (PO) został prezydentem tego miasta. Stokłosa wygrał, zdobywając niespełna 40 proc. głosów. Jego najsilniejsza kontrkandydatka Maria Małgorzata Janyska (PO) otrzymała prawie 30 proc. głosów. Frekwencja wyniosła zaledwie 6,31 proc.

Jak powiedział dyrektor Biur Spraw Senackich Piotr Świątecki, samo objęcie mandatu nie przeszkodzi w toczącym się przeciw Stokłosie procesie karnym. Na wniosek senatora Senat mógłby jednak zażądać zawieszenia postępowania sądowego lub odmówić zgody na skazanie. W razie skazania Stokłosy nie straciłby on mandatu. Nie mógłby jednak kandydować w kolejnych wyborach.

Senator oskarżony jest o korupcję (łapówki miały sięgać do 100 tys. zł), bezprawne więzienie i bicie swoich pracowników, fałszowanie oświadczenia o czynnym prawie wyborczym, wyłudzenie pieniędzy z funduszy UE i nielegalne składowanie odpadów zwierzęcych. Został sprowadzony do Polski z Niemiec, gdzie w 2007 r. został zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

Niby wszystko jest w porządku, bo senator Stokłosa został wybrany zgodnie z prawem. Nasuwa się jednak gorzka refleksja, że wyborcy z ziemi pilskiej nie znaleźli wśród siebie nikogo godniejszego mandatu senatora od człowieka oskarżonego o korupcję.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..