Czy Churchill bał się UFO?

Wielka Brytania. Rzekome spotkanie brytyjskiego bombowca z UFO tak przeraziło premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (na zdjęciu), że nakazał je zataić.

W latach 50. bardzo poważnie podchodzono do zagrożenia ze strony niezidentyfikowanych obiektów latających, i temat ten był nawet przedmiotem rozmów na najwyższym szczeblu kierownictwa wywiadu – wynika z odtajnionych po pięćdziesięciu latach dokumentów. Ministrowie zamawiali też u komisji eksperckiej cotygodniowe raporty na temat przypadków zauważenia UFO.

Wśród odtajnionych dokumentów jest relacja ze spotkania, w którym uczestniczył Churchill podczas wojny. Premier był tak zaniepokojony zauważaniem UFO przez załogę bombowca RAF, że kazał to zataić. – Jeden naukowiec, którego dziadek był ochroniarzem Churchilla, powiedział, że Churchill i Eisenhower spotkali się, żeby zataić niesamowite widzenie UFO, którego świadkami była załoga RAF, wracająca z nalotu bombowego.

Powodem było najwyraźniej przekonanie Churchilla, że (ta informacja) wywołałaby zbiorową panikę i zdruzgotała przekonania religijne ludności – powiedział jeden z ekspertów resortu obrony, Nick Pope.
Z dokumentów wynika, że apogeum rzekomych spostrzeżeń UFO przypadło na 1996 r., czyli okres popularności serialu „Z archiwum X”. Zauważono wtedy ponad 600 UFO, podczas gdy przeciętna w innych latach wynosiła 240

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - jck/PAP