Nowy numer 13/2024 Archiwum

W sanktuarium męczenników

7 kwietnia Benedykt XVI odwiedzi kościół św. Bartłomieja na wyspie Tiberina w Rzymie, gdzie będzie się modlić za męczenników naszych czasów

Z woli Jana Pawła II od roku 2002 w kościele tym znajduje się Sanktuarium Męczenników Naszych Czasów, którym opiekuje się rzymska Wspólnota św. Idziego, obchodząca w tym roku jubileusz 40-lecia. Papieska wizyta związana jest z tym jubileuszem.

Pamięć o tych, którzy oddali życie za wiarę, stała za ideą powstania kościoła na Wyspie Tybrzańskiej. Świątynię kazał wybudować cesarz Otto III ok. 1000 roku, dla uczczenia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Cesarz podobno osobiście znał męczennika. W podziemiach tego kościoła przechowywane było ciało św. Wojciecha po wykupieniu go przez Ottona III od Prusów. Później świątynia otrzymała wezwanie apostoła Bartłomieja.

W tamtejszym Sanktuarium Męczenników Naszych Czasów przechowuje się pamiątki związane z wieloma z nich. Czci się tam pamięć nie tylko męczenników już beatyfikowanych, jak np. straconego przez nazistów bł. Franza Jägerstättera, ale też innych świadków wiary – wśród nich abp. Oscara Arnulfo Romero z Salwadoru, zamordowanego podczas odprawiania Mszy św. 24 marca 1980 roku. Sanktuarium ma charakter ekumeniczny. Wspomina się w nim np. ewangelickiego pastora Paula Schneidera, który za opozycję wobec Hitlera poniósł śmierć w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, czy występującego przeciw komunistycznemu totalitaryzmowi w Rumunii prawosławnego mnicha Sofiana Boghiu.

Wspólnota św. Idziego (Comunitá di Sant' Egidio) powstała w r. 1968 w rzymskim kościele Sant'Egidio, skąd wzięła swoją nazwę. Obecnie działa w ponad 70 krajach na różnych kontynentach. Liczba jej członków przekracza 50 tys. Poświęcają się oni modlitwie i służbie ubogim, działaniom na rzecz pokoju i pojednania oraz dialogowi ekumenicznemu i międzyreligijnemu. W październiku 1992 r. dzięki działaniom Wspólnoty św. Idziego doszło do podpisania pokoju w Mozambiku, który kończył wieloletnią, krwawą wojnę domową w tym jednym z najbiedniejszych państw świata.

Wspólnota prowadzi codzienną modlitwę wieczorną w Bazylice Santa Maria in Trastevere, jednym z najstarszych kościołów w Rzymie, tradycyjnie kościołem tytularnym Prymasów Polski. Założycielem wspólnoty jest prof. Andrea Riccardi, jeden z najciekawszych współczesnych włoskich intelektualistów, znawca dziejów najnowszych Kościoła. Jest on także autorem głośnego dzieła pt. „Stulecie męczenników. Świadkowie wiary XX wieku”. Opisuje w nim historie ludzi zamordowanych za wiarę przez nazistów, komunistów, zabitych w Związku Radzieckim, Chinach, Rumunii oraz w czasie misji ewangelizacyjnych w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy