Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Różaniec z winogron

Czas zbiorów. W tym roku we włoskim Marino zdarzył się jedynie zwykły "cud" - wino popłynęło z trzech fontann. Hydraulicy się już nie pomylili i nie wpuścili białego musującego trunku do miejskich kranów.

O nadzwyczajnym „cudzie w Marino” podczas ubiegłorocznego Święta Winogron (Sagra dell’Uva) pisały i mówiły media polskie i europejskie. Z powodu pomyłki pracowników miejskich wodociągów, do kranów mieszkańców miasteczka trafiło 3 tys. litrów białego wina, produktu lokalnych winnic. Tymczasem rozgorączkowane tłumy czekały przed fontannami w centrum Marino na doroczny „cud fontann, które dają wino”.


Maryja poprowadziła flotę
Chyba nigdzie w Europie ludzie nie potrafią łączyć świąt religijnych ze świeckimi tradycjami tak naturalnie i bezkolizyjnie jak we Włoszech. Lokalne sagry najczęściej odwołują się do miejscowych świętych patronów, przechodząc płynnie od sacrum do profanum. Nie inaczej jest z Sagra dell’Uva w Marino. W całych Włoszech trwa właśnie winobranie i w wielu miejscowościach odbywają się z tej okazji sagry. Jednak ta w Marino jest najstarsza i najbardziej znana ze wszystkich, a ściągają na nią Włosi niemal ze wszystkich zakątków kraju. Święto zostało ustanowione już w 1924 r., z inicjatywy miejscowego dramaturga Leone Ciprellego. Odbywa się co rok, nieprzerwanie od 1925 r., zawsze w pierwszą niedzielę października. Przede wszystkim jest to święto Matki Bożej Różańcowej, które upamiętnia zwycięstwo chrześcijan nad imperium otomańskim w bitwie pod Lepanto 7 października 1571 r. Dlaczego główne uroczystości odbywają się w malutkim Marino? Bo to właśnie tutaj dowódca kontyngentu papieskiego Marcantonio II Colonna umieścił przed bitwą swoją żonę Felice Orsini z dziećmi. Mieszkańcy Marino (marinesi), tak jak inni obywatele ówczesnego Państwa Papieskiego, modlili się – na prośbę papieża Piusa V – na różańcu w intencji odparcia tureckiej floty. Po zwycięstwie Marcantonio Colonna przyjechał do żony i dzieci, pozostając w Marino przez miesiąc. Na pamiątkę zwycięstwa pod Lepanto papież Pius V ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różań-cowej, a marinesi czczą Ją od wieków jako swoją szczególną patronkę, której przepiękna figura znajduje się w głównym kościele pw. św. Barnaby w centrum miasteczka. Madonna uchroniła kraj nie tylko przed nawałą turecką, ale strzeże także winnic i zbiorów, a Sagra dell’Uva jest okazją, by okazać Jej za to szczególną wdzięczność.

Lollobrigida i nagi Dionizos
Jako jedno z nielicznych świąt Sagra dell’Uva nie została przerwana nawet w czasach wojny, choć w latach 1941–44 miała wymiar wyłącznie religijny. Zmieniały się też zasięg i program uroczystości. Pierwszą sagrę poprowadził Luigi Capri Cruciani, a już podczas drugiej edycji został wprowadzony konkurs poetycko-muzyczny, podczas którego przewodniczącym jury został rzymski poeta Trilussa. W 1940 r. odbyła się ostatnia odsłona w wielkim stylu, pod reżimem faszystowskim, a z fontann popłynęła ogromna – jak na tamte czasy – ilość 2 tys. litrów wina. W 1960 r. w Rzymie odbywała się olimpiada, więc w marińskiej sagrze wzięli udział także sportowcy z całego świata oraz amerykański aktor Charlton Heston. Od tego czasu święto przyciągało sławy srebrnego ekranu, m.in. Sophię Loren, reżysera Carla Pontiego, a matką chrzestną 76. edycji w jubileuszowym 2000 roku była Gina Lollobrigida. W zasadzie raz tylko doszło do zgrzytu na linii Kościół–gmina, gdy proboszcz Giovanni Lovrovich w 1984 r. zaprotestował przeciwko udziałowi w tradycyjnej paradzie nagiego Dionizosa. Marinesi podczas dwóch sagr – w 1959 r. i 1989 r. – udali się także do papieży (Jana XXIII i Jana Pawła II), by z okazji święta ofiarować im symboliczne dary winogron i wina. W dzisiejszych czasach święto osiągnęło ogromne rozmiary – bierze w nim udział ok. 100 tys. osób z różnych zakątków Włoch i Europy.

« 1 2 »
oceń artykuł

Reklama