Nowy numer 20/2018 Archiwum

Nobel pod ostrzałem

Kontrowersje dotyczące literackiego Nobla nigdy nie wywołały takiej burzy jak niektóre decyzje dotyczące laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Decyzja Akademii Szwedzkiej o nieprzyznawaniu w tym roku literackiej Nagrody Nobla jest rzeczywiście, jak podkreślają media, decyzją historyczną, ale bardziej ze względu na motywy, jakie za nią stały. Po oskarżeniach o molestowanie seksualne i gwałty oraz po przeciekach informacji, jakich dopuścił się mąż jednej z członkiń Akademii, z udziału w pracach tego gremium zrezygnowało 8 osób. Członkostwo w Akademii było dożywotnie, więc jedynie po śmierci któregoś z członków można było wskazać następcę. Po zmianach zaproponowanych przez patrona Akademii Szwedzkiej, króla Karola XVI Gustawa, możliwe będzie uzupełnienie jej składu.

To pornografia

Podobne sytuacje w historii literackiego Nobla już się zdarzały, kiedy Akademia uznawała, że żaden z kandydatów nie spełnia wymogów obowiązującego regulaminu. Wyróżnienia nie przyznano w latach 1914, 1918 i 1935, a niewykorzystane środki finansowe ulokowano na specjalnym funduszu w tej kategorii. Nagród nie przyznawano również w latach 1940–1943, w czasie trwania II wojny światowej. Od 1944 r. przyznawano je corocznie.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł