Nowy numer 20/2018 Archiwum

Ciche szepty

Mogłoby się wydawać, że tak proste organizmy jak bakterie nie robią nic oprócz zwykłej wegetacji. Tyle tylko, że nawet zwykła wegetacja wymaga koordynacji, porozumiewania się i ostrzegania. Bakterie to wszystko potrafią? Oczywiście, że tak. I znacznie więcej.

Mikroorganizmy mają bardzo prostą budowę. Wyglądają jak pałeczki, czasem przypominają przecinek, kropki albo porozrzucane nitki makaronu. Taki niepozorny wygląd mógłby sugerować, że sposób ich życia nie jest zbyt skomplikowany. Nic bardziej mylnego! Te małe stworzenia niejednokrotnie zaskakują naukowców złożonością swoich zachowań. Jednym z największych fenomenów mikroświata jest tworzenie społeczności. W nich mikroorganizmy współpracują ze sobą, a w pewnych sytuacjach nawet giną dla dobra innych. Taki skomplikowany styl życia wymaga umiejętności komunikacji między członkami mikrorodziny. W jaki sposób to robią? Czy potrafią ze sobą rozmawiać?

Brak (mi) słów

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł
  • prawdziwykatolik1964
    14.05.2018 19:57
    jedynymi boskimi istotami są ludzie i tylko oni mogą się według mnie porozumiewać co za bzdury
    doceń 0