Nowy numer 16/2018 Archiwum

"Brak emerytury dla niepracujących matek to niesprawiedliwość"

Stanowisko prezesa Związku Dużych Rodzin ws. pomysłu wprowadzenia emerytur dla matek co najmniej czwórki dzieci.

Powtarzamy od 2008 roku, że brak takich emerytur do niesprawiedliwość wobec matek, ale też finansowa dyskryminacja ich dzieci, które pracując, będą odprowadzać składki na wszystkich, a oprócz tego będzie musiały utrzymać swoje matki, które na starość nie mają żadnych środków do życia - powiedziała KAI Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", komentując zapowiedź rządu, że wprowadzi prawo do emerytury dla kobiet, które urodziły minimum czwórkę dzieci, nawet jeśli nigdy nie pracowały.

Na sobotnim kongresie Prawa i Sprawiedliwości członkowie rządu zapowiedzieli szereg zmian poszerzających politykę państwa na rzecz rodzin. Padła m.in. kwestia wprowadzenia minimalnych emerytur dla kobiet, które urodziły minimum czwórkę dzieci, nawet jeśli nigdy nie pracowały. Dziś jest to 1029,80 zł brutto.

Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale zbyt krótko (kilka lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej. Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia.

Zdaniem Joanny Krupskiej, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", poruszenie przez rządzących sprawy emerytur jest bardzo zasadne. - To jest wyraźna niesprawiedliwość dotycząca matek z rodzin wielodzietnych, które najczęściej im więcej mają dzieci, tym mniejsze mają emerytury, co wydaje się pominięciem istotnego wkładu ich pracy w dobro wspólne - skomentowała w rozmowie z KAI Joanna Krupska.

Postulat wprowadzenia emerytur dla kobiet, zwłaszcza z rodzin wielodzietnych, jest od lat częścią programu Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". Chodzi w nim o docenienie ekonomicznej wartości pracy matek w takich rodzinach. Kobiety takie bowiem, mimo wysiłku włożonego w wychowanie kilkorga dzieci, a zatem także wyrzeczenie się pracy przynoszącej świadczenia emerytalne, w podeszłym wieku skazane są na utrzymywanie przez dzieci.

"Powtarzamy od 2008 roku, że brak takich emerytur do niesprawiedliwość wobec matek, ale też finansowa dyskryminacja ich dzieci - nowego pokolenia, które pracując, będzie odprowadzało składki na wszystkich, a oprócz tego będzie musiało utrzymać swoją matkę, która na starość nie będzie miała żadnych środków do życia" - wyjaśniła KAI prezes ZDR "Trzy Plus".

Inna zapowiedź dotyczyła wprowadzenia premii dla matek za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

"Rozumiem, że sytuacja demograficzna nadal jest tak niepokojąca, że zasadne są działania rządu w takim kierunku, aby ułatwić rodzinom decyzję o urodzeniu się drugiego dziecka" - powiedziała Joanna Krupska.

Przypomniała też, że większość rodzin w Polsce to rodziny z jednym dzieckiem. Barierą decydowania się na kolejne potomstwo jest dla nich bardzo wysoki koszt utrzymania dziecka i lęk przed tym, że nie poradzą sobie ekonomicznie przy dwójce dzieci, zwłaszcza w przypadku konieczności utrzymywania się z jednej pensji.

"Wydaje się to zatem racjonalnym podejściem teraz, czyli w chwili, gdy nie jest jeszcze zupełnie za późno, aby przekonać Polaków i stworzyć im warunki do tego, by przynajmniej materialnie nie obawiali się, że w przypadku pojawienia się kolejnego dziecka rodzina osunie się w obszar biedy" - dodała prezes ZDR "Trzy Plus".

Wśród zapowiedzi rządu mają się znaleźć nie tylko ułatwienia dla kobiet, ale także dla młodzieży, m.in. bon na sport i kulturę mieliby otrzymać niepracujący młodzi ludzie w wieku 16-20 lat.

Była premier Beata Szydło poinformowała też o szykowanych udogodnieniach dla studiujących mam, w tym ułatwienia w dostępie do urlopów dziekańskich i programy stypendialne dla młodych matek.

Na razie nie wiadomo, ile państwo będzie musiało zapłacić za emerytury matek. Nie wiadomo też, kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać.

Na pytanie, czy nie ma obawy o to, że zapowiedzi mogą się okazać jedynie obietnicą wyborczą, Joanna Krupska stwierdziła: "Poprzednia obietnica, która wydawała się nierealna, a dotyczyła świadczenia 500 zł, została jednak spełniona" - dodając, że takie same nadzieje są w stosunku do sobotnich zapowiedzi.

« 1 »

Zobacz także

 • ghjkl
  18.04.2018 08:46
  Pani Prezes niewlasciwie sie wyraziła. Matka wychowujaca powyzej 3 dzieci nie jest "niepracujaca" ! Nikt jej nie zabrania zarobkować na np. pół etatu, "iść do pracy", gdy najmłodsze osiągnie wiek 3 czy 7 lat, "podjąć samozatrudnienie" , ubezpieczać się samej lub z kasy męża. Problem polega na tym, że matki z roczników 50-60 takich możliwości nie miały !!!! Miały zasiłek wychowawczy o wysokości połowy dotacji do przedszkola (w których brakowało miejsc dla wszystkich). To był antyrodzinny i antykobiecy pomysł !!! W czym te matki sa gorsze od matek obowiązkowo ubezpieczanych w ZUS od 1999 ? Musi się znależć jakiś sposob na pomoc im, bo stana sie klientkami PCK, Caritasu i MOPS !!!
  doceń 0
 • anna +mama
  18.04.2018 10:21
  To przecież dyskrymińacja pań ktòre są mamami i żonami na etacie 24g,i Zasòwają i w dzień i w nocy,czy jedno czy więcej .są dzieci ktòrymi opiekować się całe życie i nikt inny.jeśli panie mają dzieci to kłopot z zatrudnieniem,że zaraz zwolnienia,i pełno aargumentòw do olewki.ale kto was wycował i poświęcił swoje życie dla domu.emerytura należy się wszystkim paniom.
  doceń 0
 • anna +mama
  18.04.2018 10:32
  Panie rezygniują z pracy nie są mile zatrudniane ponieważ zaraz zwolnienia jak mają dzieci.a są mamami i żonami 24g.,praca na pełny etat.
  doceń 1
 • G.
  19.04.2018 12:01
  "Nawet jeśli nigdy nie pracowała" - no jeśli ma przynajmniej 4 dzieci, to się napracowała bardzo dużo... Kiepskie to myślenie, kiedy praca oznacza tylko tą zarobkową, a nie bycie dla kogoś.
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama