Nowy numer 16/2018 Archiwum

Ekspert podatkowy: Obniżenie CIT do 9 proc. należy przyjąć z uznaniem

Propozycję premiera Mateusza Morawieckiego ws. obniżenia CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm należy przyjąć z uznaniem - ocenił PAP ekspert podatkowy Rafał Iniewski. Zwrócił uwagę na dużą różnicę między stawką podstawową a obniżoną, co może prowadzić do sztucznego dzielenia firm.

W sobotę odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". W jej trakcie premier zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc.

Rafał Iniewski z Kancelaria Iniewski Doradztwo Prawne powiedział PAP, że każde obniżenie stawki w podatku dochodowym - także i to zapowiadane przez premiera - należy przyjąć z uznaniem. Jego zdaniem podatek ten jest bowiem antymotywacyjny.

"Jednak z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę pomiędzy stawką podstawową a obniżoną. Takie rozwiązanie może prowokować do zachowań niepożądanych, czyli przerzucania części przychodów przekraczających próg ustawowy (aktualnie 1,2 mln euro) do innego podmiotu, a w efekcie sztucznego dzielenia podmiotów lub tworzenia nowych" - powiedział.

Jak zaznaczył, "w konsekwencji może nastąpić negatywne zjawisko petryfikacji struktury podmiotów gospodarczych pod względem ich wielkości".

"Oczywiście ustawodawca zdając sobie z tego sprawę, wprowadzi szczególne warunki korzystania z obniżonej stawki, przeciwdziałające przerzucaniu przychodów na nowy podmiot - już dziś one są w odniesieniu do 15 proc. Pytanie - czy zostaną wprowadzone nowe" - podkreślił ekspert.

W jego ocenie to może spowodować, że ustawa staje się zbyt skomplikowana, a cała regulacja dysfunkcjonalna. "Na koniec i tak podatnicy znajdą jakąś lukę" - powiedział Rafał Iniewski. Zapytany, jak temu przeciwdziałać, odpowiedział: "Obniżyć także stawką podstawową albo wprowadzić wieloprogową progresję".

« 1 »

Zobacz także

 • wues
  15.04.2018 12:29
  Nie wiem dokładnie kiedy ludzie zorientowali się, że nie da się "mieć ciasteczka i zjeść ciasteczka", ale pewnie było to baaardzo dawno temu. Jestem pewny, że politycy to wiedza, ale dla nich nie jest istotne co jest dobre dla gospodarki, tylko co jest dobre dla nich samych (więcej głosów wyborców). Zwróćcie uwagę, że aktualnie, wszystkie działania w obszarze zmniejszania podatków dotyczą "małych i średnich". Zapewne nie wolno obniżać podatków dużym bo "to są nasi wrogowie klasowi". Moja teoria jest taka. Rządzący (nie tylko obecni) zbadali, że większość ich elektoratu to ludzie mniej zamożni. Skoro tak, to zadbajmy o to, żeby oni nie stali się bardziej zamożni, będziemy mieć swój stały elektorat! Dowód? Proszę bardzo, powyższa propozycja. Zakładam firmę. Płacę podatek dochodowy 9%. Firma się rozwija, osiągam próg przychodu 1,2 mln EUR rocznie. Stop, masz większa firmę, zatrudniasz więcej osób - kara 19%. W normalnych krajach, rządy dbają o to, żeby ich obywatele mogli rozwijać swoje firmy bez przeszkód, bo to jest dobre dla Kraju. Niestety nam komuniści wmówili coś innego, ale nasi politycy zamiast wytłumaczyć społeczeństwu co i jak, od kilkudziesięciu lat wykorzystują to, bo tak jest łatwiej zdobyć władzę.
 • nika
  15.04.2018 14:28
  "Na koniec i tak podatnicy znajdą jakąś lukę" No pewnie, bo Polak potrafi... Od lat obchodzenie ZUS-u przez jednoosobowe firmy, albo odwrotnie - krótkoterminowe podwyższanie składki w razie potrzeby. A jakby co - to pojawia się ustawa abolicyjna... Mam zawsze bardzo mieszane uczucia co do tych zróżnicowań podatkowych, składkowych. Dlaczego nie może być identycznych zasad? I konsekwentnych? Nie będzie szukania sposobów na obejście...
  doceń 0
 • OKO
  15.04.2018 22:24
  Obniżenie podatku Cit dla małych firm to nierówne traktowanie firm.Co z firmami które płacą PIT 18 czy 19%.To powoduje nieuczciwą konkurencję.A zresztą ten cały rząd jest do kitu , można oczywiście każdemu dać jakieś 500 czy 300 plus a na koniec będzie tak jak w Grecji , tylko że PIS już wtedy nie będzie rządził i ktoś inny będzie to musiał posprzątać.
  doceń 0
 • qq
  15.04.2018 23:45
  PKB nie buduje się na podatkach uzyskanych od bogatych w tym także koropracji ponieważ oni/one stosują optymalizację wszelkiej maści - w większości krajów to mali i średni przedsiębiorcy odpowiadają za około 2/3 PKB.
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama