Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czarno-biały komentarz

Dziś „czarne” panie będą krzyczeć: Chcemy mieć prawo do zabijania! A „białe” przypomną, że życie powinno być pod ochroną od poczęcia. To kolejne starcie życia ze śmiercią na ulicach naszych miast.

To dotyczy samego zarodka – istoty macierzyństwa, kwestii poczęcia człowieka. Każdy przez dziewięć miesięcy żył w łonie matki zdany na jej miłość. Jak powiedziała mi dr Wanda Półtawska - człowiek myśli, że żyje, bo się urodził, a to nieprawda. Człowiek żyje, bo został stworzony, zaistniał u Boga. Nie jest istotą taką sobie, przypadkową ale stworzeniem z duszą. Więc dlaczego „czarne” panie podchodzą do niej tak bezdusznie?

„Czarne” mamy, babcie, ciocie, domagające się prawa do zabijania, wołają o śmierć dla siebie. Każda przecież ma jakąś wadę, niedostatek fizyczny lub psychiczny, ukryte choroby. Czy stwierdzający je lekarze powinni poza ich plecami wydać na nie wyrok i wykonać go?

Szatańskie jest to, że „czarne” panie domagają się ulgi w cierpieniu dla dzieci urodzonych z wadami. „Dom Ulgi w Cierpieniu”, czyli szpital o tak wymownej nazwie, wybudował ojciec Pio, żeby otoczyć opieką chorych. Człowiek człowiekowi nie może być wilkiem, ale powinien go wspomagać w znoszeniu cierpienia, które nikogo nie omija.

A może chodzi o to, żeby ulżyć sobie? Tylko kto się do tego przyzna.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych