Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Humor włoski

Wyborcy Ruchu Pięciu Gwiazd już 2 dni po wyborach ustawili się w kolejkach do urzędów, by złożyć wnioski o obiecane w kampanii wyborczej wynagrodzenie podstawowe. Tak bardzo uwierzyli w obietnice zwycięskiej partii, że nie przeszkadza im to, iż nie wiadomo, kto utworzy nowy rząd.

W kręgach polityków i przyjaciół Ruchu Pięciu Gwiazd krąży dowcip: – Słyszałeś? Podobno była niemiecka kanclerz, były francuski prezydent i były szef Komisji Europejskiej zostali komikami. – A ktoś się w ogóle śmieje z ich dowcipów? – Tak, byli dziennikarze.

Komik by się uśmiał

To dość czytelna ironia wymierzona we wszystkich w Europie, w tym autora tego tekstu, którzy jeszcze 3–4 lata temu nie doceniali do końca siły rozpędu nowej fali lewicowego populizmu we Włoszech, kwitując jego rosnącą popularność lekceważącym komentarzem: przecież to tylko ruch założony przez komika. Rzeczywiście, Beppe Grillo ma powody do satysfakcji. Znany w całej Italii kabareciarz, a później wzięty aktor i z czasem działacz społeczny oraz bloger, być może sam jest poruszony skalą zwycięstwa. Oto bowiem założony przez niego ruch zdobył 32 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, najwięcej z samodzielnie startujących ugrupowań.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Reklama