Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Ile Franciszka we Franciszku?

Przyjął to imię jako pierwszy papież w historii, 800 lat po śmierci Biedaczyny z Asyżu. W czym przypomina swego imiennika?

Do Asyżu papież Franciszek przyjechał 4 października 2013 r. Był 19. następcą św. Piotra odwiedzającym miasteczko w Umbrii, ale pierwszym, który wszedł do tzw. sali obnażenia – miejsca, w którym młody Bernardone w obecności biskupa i wobec rodziny zrzucił szlacheckie jedwabie, rezygnując z władzy i bogactwa. „Wszyscy mamy obnażyć się ze światowości” – powiedział wówczas. Tego dnia w ciągu 12 godzin odwiedził wszystkie miejsca związane z życiem Biedaczyny. „Czasy się zmieniły, ale ideał Kościoła ubogiego nadal obowiązuje” – powiedział tuż przed wizytą. „To jego wizja: Kościół kształtowany przez peryferie, stawiający na pierwszym miejscu ubogiego, wędrowny, prosty pod względem materialnym, przekraczający granice, żyjący radością ewangelizowania” – podsumowuje Austen Ivereigh, autor biografii papieża.

Twarzą w twarz

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Reklama