Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Papież do spowiedników: Jesteśmy narzędziami, a nie panami sumień

„Spowiednik nie jest źródłem miłosierdzia. Jest jedynie koniecznym narzędziem do jego otrzymania. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynie narzędziami, a nie panami sumień. Gdy stajemy się panami, przeszkadzamy Bogu działać” – papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji dla uczestników watykańskiego kursu dla spowiedników z całego świata.

Jest on tradycyjnie organizowany przez Penitencjarię Apostolską w czasie Wielkiego Postu. W tym roku tematem kursu była relacja między spowiedzią sakramentalną a rozeznawaniem powołania.

Ojciec Święty radził młodym spowiednikom, by przede wszystkim nauczyli się słuchać ludzi przychodzących do konfesjonału. „Trzeba dobrze wysłuchać zanim zacznie dawać się rady” – wskazał Franciszek.

„Dawanie odpowiedzi zanim zatroszczymy się o wysłuchanie pytań młodych ludzi, czy też, kiedy to jest konieczne, zanim pomożemy im wzbudzić w nich autentyczne pytania byłoby złą postawą. Spowiednik wezwany jest do bycia człowiekiem słuchania: ludzkiego wysłuchania penitenta i boskiego wsłuchiwania się w Ducha Świętego – mówił papież. – Słuchając brata w czasie spowiedzi słuchamy samego Jezusa, biednego i pokornego. Słuchając Ducha Świętego nastawiamy się na uważne posłuszeństwo, stajemy się słuchaczami Słowa, a co za tym idzie oddajemy naszym młodym najlepszą posługę: pomagamy im nawiązać kontakt z samym Jezusem”.

Mając świadomość tego, że mówi głównie do młodych spowiedników, dopiero co zaczynających swe kapłańskie posługiwanie papież podkreślił, że ich wiek może być pomocą w nawiązaniu lepszej relacji z młodymi penitentami. Zauważył jednak zarazem, że będzie im brakowało doświadczenia „wyrobionego spowiednika”. Przypomniał zarazem, że również w konfesjonale ważną rolę odgrywa także świadectwo spowiadającego kapłana.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • gośc
  09.03.2018 21:12
  Spowiednik jest sędzią, a więc ma władzę odpuszczania grzechów. Nie jest jakąś maszynką do rozgrzeszania, bo wtedy nie byłby potrzebny w konfesjonale człowiek, tylko automat. Pan Jezus powiedział wyraźnie; "komu odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone, a komu zatrzymacie, będą im zatrzymane, czyli spowiednik ma ocenić sumienie grzesznika i wydać wyrok rozgrzeszenia lub nie.
  doceń 3
 • Katol
  11.03.2018 07:33
  "Świadectwo spowiadającego kapłana", ten fragment ostatniego zdania jest dla mnie bardzo istotny. W ostatnich latach spotkałem na swej drodze wspaniałych spowiedników. Teraz zdałem sobie sprawę z tego jak ważne jest ich świadectwo, ich postawa życiowa, ich wiara. Są wspaniali, bo na pierwszym miejscu stawiają Boga, a nie siebie. Kiedy klękam przy konfesjonale, a jest tam któryś z nich, to pierwsze co czuję, to wielką miłość Boga. Ten moment rozwala mnie na łopatki, mam wielką ufność i wiem że za ich pośrednictwem rozmawiam z Bogiem. Życzę wszystkim by na swej drodze życia spotkali takich właśnie spowiedników. Amen.
  doceń 3
 • Magdalena
  13.03.2018 14:26
  Ja tez na swojej drodze życia spotkałam wspaniałego spowiednika. Wiedziałam że mnie słucha, czytał we mnie jak w książce, choć czasem może coś trudno było mi dookreślić, rozumiał, zawsze swoją nauką trafił w sendo, rozwiewał wątpliwości, pocieszał. Chociaż czułam ogromny wstyd i nerwy uwielbiałam się spowiadać u tego Kapłana. Bo w jego słowach czułam Słowa Samego Jezusa. NIestety nie mam już możliwości spowiadać się u niego. Niektórzy Kapłani w ogóle nie dają nauki, dla mnie jest to ciężkie, wołabym by mnie wykrzyczał niż nie powiedział nic. Panie, daj przecudownych Spowiedników!
  doceń 1

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy