Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Zagrożenia dla demokracji

Największym zagrożeniem dla demokracji jest odrzucenie podstawowych norm moralnych wpisanych w naturę człowieka.

Zmiany, jakie obóz rządzący wprowadza w funkcjonowaniu niektórych sfer państwa, głównie w wymiarze sprawiedliwości, wywołały zarzuty o łamanie zasad demokracji. Zjednoczona Prawica odpiera te oskarżenia, wskazując, że zmiany mieszczą się w ramach tego ustroju. Sprawia to wrażenie, że obie strony zupełnie inaczej rozumieją demokrację. Analizując główne założenia tego ustroju, można dojść do wniosku, że obecna polska demokracja z pewnością nie jest doskonała, rozwiązania prawne pozwalają na powstawanie różnych patologii, a wielu rządom można zarzucić łamanie pewnych standardów, ale wciąż żyjemy w porządku demokratycznym.

Obecne spory skupiają się jednak wyłącznie na kwestiach prawnych, zasadniczo ignorując porządek etyczny. Choć w Biblii czy Katechizmie Kościoła Katolickiego pojęcie „demokracja” nie pada, współcześnie katolicka nauka społeczna (KNS) mówi o tym systemie pochlebnie. Wskazuje jednak warunki, jakie powinien spełniać. Przede wszystkim system prawny w demokracji powinien opierać się na obiektywnych wartościach moralnych. Niestety, polskie rozwiązania ustrojowe są na tyle niejednoznaczne, że pozwalają te wartości odrzucić. I to właśnie jest największe zagrożenie dla naszej demokracji.

Bożek demokracji

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Reklama