• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kard. Parolin: "Amoris laetitia" niesie ze sobą wielką nowość w podejściu do tematu rodziny

  RADIO WATYKAŃSKIE

  dodane 12.01.2018 09:18

  Watykański sekretarz stanu m.in. o Synodzie Biskupów poświęconym młodym, o recepcji "Amoris laetitia" i reformie Kurii Rzymskiej.

  Październikowy Synod Biskupów poświęcony młodym, przyjmowanie adhortacji "Amoris laetitia", reforma Kurii Rzymskiej oraz najbliższa pielgrzymka Papieża do Chile i Peru to główne tematy obszernego wywiadu, jakiego kard. Pietro Parolin udzielił Radiu Watykańskiemu. Odnosząc się do tegorocznego Synodu, watykański sekretarz stanu powiedział: „Na pewno rok 2018 będzie naznaczony szczególnym skoncentrowaniem całej uwagi Kościoła na młodych, na ich oczekiwaniach, aspiracjach, wyzwaniach, którym muszą sprostać, a także nadziejach, które noszą w sobie, jak również słabościach i obawach. (...) Uważam, że rzeczą najbardziej nowatorską będzie poszukiwanie nowej relacji między Kościołem a młodymi, opartej na paradygmacie odpowiedzialności wolnej od jakiegokolwiek paternalizmu. Kościół naprawdę chce nawiązać dialog z młodymi, pragnie ich zrozumieć i im pomóc. (...) Kościół i Papież chcą pytać młodych: co możecie zrobić dla wspólnoty Kościoła, jaki wkład możecie wnieść w ewangelizację. Wierzę, że na takie zaproszenie młodzi odpowiedzą z wielką hojnością i entuzjazmem” – powiedział kard. Parolin.

  Nawiązując do adhortacji "Amoris laetitia" kard. Parolin zaznaczył, iż niesie ona ze sobą wielką nowość w podejściu do tematu rodziny, którą Papież z mądrością, delikatnością i cierpliwością stara się wprowadzać. A jak każda zmiana, tak i ta niesie ze sobą trudności. Adhortacja ta jest zbliżeniem Kościoła do rodziny, z jej wyzwaniami i trudnościami. Stara się, aby dotarło do niej przesłanie Ewangelii i jednocześnie chce pomóc rodzinom we współpracy i uczestniczeniu w rozwoju wspólnoty Kościoła.

  Zapytany o największe wyzwania najbliższej podróży Franciszka do Chile i Peru, watykański sekretarz stanu odpowiedział, że wśród wielu innych na pewno jest nim sytuacja ludów tubylczych, ich roli, wkładu w życie społeczeństwa. W tym kontekście przypomniał o zwołaniu przez Papieża na rok 2019 Synodu poświęconego Amazonii. Jako drugie wyzwanie wymienił korupcję, która powstrzymuje rozwój oraz przeszkadza w przezwyciężeniu ubóstwa i innych problemów tych narodów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • gut
   12.01.2018 13:53
   Różne są kody etyczne, moralne. :) ▒Zupełnie szczera spowiedź możliwa jest tylko przed Bogiem.
   ▒Mikołaj Gogol
  • r
   15.01.2018 11:24
   ""Amoris laetitia" niesie ze sobą wielką nowość" -- Problem jest taki, że w chrześcijaństwie żadnej nowości być nie może, bo wszystko zostało objawione prawie 2000 lat temu przez Jezusa Chrystusa. Jeśli ktoś głosi coś nowego, coś niezgodnego, to jest to fałszywa ewangelia. A św. Paweł mówi: Kto by wam głosił inną ewangelię od Tej, niech będzie p...
  • Ewagriusz
   16.01.2018 15:38
   Zastanawiam się nad czymś innym. Jeżeli jest możliwa jest taka zmiana, to kto zagwarantuje, że Kościół nie pójdzie drogą liberalnych wspólnot protestanckich? A w każdym razie zasieje wątpliwości : czy dana prawda wiary dany zakaz lub nakaz dana praktyka jest zasadniczo ważna, czy nie. Nie jestem tradycjonalistą, ale muszę przypomnieć, co z zrobiono że starą reformą. A raczej, jak.
  • gosc
   16.01.2018 20:25
   Bierzmy sie do roboty bracia; http://poloniasemperfidelis.pl/?ka=004601
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół