Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kochać, nie zabijać!

Alternatywą dla zabijania dzieci przed ich urodzeniem jest obdarzenie ich miłością. Warto z tej perspektywy oceniać problem aborcji.

W słowie na Niedzielę Świętej Rodziny, czyli 31 grudnia, Prezydium Episkopatu Polski porusza bardzo aktualny problem aborcji, dostarczając mocnych argumentów przeciwko niej. Słowo ukazuje się w konkretnej rzeczywistości ostrego sporu o prawo do życia poczętych dzieci. Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem pozwalającym na zabijanie nienarodzonych dzieci do 12. tygodnia życia bez żadnych ograniczeń. Do końca lutego musi być rozpatrzony obywatelski projekt likwidujący przepis, który zezwala na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka, tzw. aborcję eugeniczną. W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek o zbadanie zgodności tego przepisu z ustawą zasadniczą. Głos Prezydium Episkopatu wpisuje się w tę debatę. Jego waga polega nie tylko na tym, że przedstawia obowiązujące katolików stanowisko w sprawie zabijania nienarodzonych dzieci, ale także podaje wiele innych argumentów przeciwko niej. Podkreślając, że należy całkowicie zakazać takich praktyk, skupia się na aborcji eugenicznej, o której zakaz toczy się aktualnie bój w parlamencie. Warto przytoczyć argumenty biskupów.

– Każdy człowiek, dziecko przed urodzeniem, starszy, niepełnosprawny czy chory, powinien mieć miejsce w naszych rodzinach i powinien być w nich obdarzany miłością.

– Człowiek nie ma prawa decydowania o momencie zakończenia życia swojego czy innych.

– Wszyscy, niezależnie od światopoglądu czy religii, jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania.

– Nauka jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia.

– Nie może być w Polsce nieludzkich praktyk, gdy pozostawia się na śmierć w cierpieniach dziecko, które przeżyło aborcję z powodów eugenicznych, a takie się zdarzają.

– Dzieci chore i niepełnosprawne mają prawo się narodzić, pomimo ułomności mogą być i często są cennymi członkami społeczności.

– Głęboko niemoralne jest prawo oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać!

– Większość parlamentarzystów deklaruje wierność wartościom chrześcijańskim, dlatego powinni w sprawie aborcji eugenicznej kierować się etyką, którą wyznają, i wartości moralne postawić ponad partyjne kalkulacje.

– Polacy powszechnie deklarują przywiązanie do osoby św. Jana Pawła II i kierowanie się jego nauczaniem. Papież Polak zajmował jednoznaczne stanowisko w sprawie aborcji – bardzo mocno walczył o prawo do życia poczętych dzieci.

– Zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji.

Wszystkie te argumenty na pewno mogą być pomocne w merytorycznej dyskusji o zakazie aborcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego