• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Papież do Światowej Federacji Luterańskiej: Potrzeba konkretnych kroków naprzód

  KAI

  dodane 07.12.2017 14:42

  Na potrzebę nieustawania w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan wskazał Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej.

  Papież zauważył, że po zakończonych niedawno obchodach 500-lecia reformacji trzeba się strzec pokusy zatrzymania się w drodze. W życiu duchowym i kościelnym takie zatrzymanie się w miejscu jest bowiem pójściem wstecz. Może do tego skłaniać samozadowolenie, lęk, lenistwo, znużenie czy wygoda. Kiedy jednak powstrzymujemy się od wspólnego kroczenia z braćmi do Pana, to tym samym odrzucamy Jego zaproszenie – mówił Papież. Podkreślił, że aby iść razem do Boga, nie wystarczą tylko dobre idee, potrzeba zrobić konkretne kroki, wyciągnąć rękę.

  Mówiąc o obchodach 500-lecia reformacji, Franciszek zwrócił szczególną uwagę ich aspekt modlitewny.

  „Ważne były przede wszystkim nasze spotkania na modlitwie, bo to nie z ludzkich zamysłów, lecz z łaski Bożej wyrasta i rozkwita dar jedności między wierzącymi. Tylko dzięki modlitwie możemy strzec się nawzajem. Modlitwa oczyszcza, umacnia, oświeca drogę, pozwala nam iść naprzód. Modlitwa jest niczym benzyna w naszej podróży do pełnej jedności. W istocie to miłość Boga, z której czerpiemy podczas modlitwy, wprawia w ruch miłość, która nas zbliża do siebie nawzajem. Stąd rodzi się cierpliwość w naszym oczekiwaniu, powód do pojednania, siła, by razem iść naprzód” – powiedział Ojciec Święty.

  Franciszek zauważył, że dzięki modlitwie widzimy siebie nawzajem we właściwej perspektywie, którą jest perspektywa Ojca. A modląc się w Duchu Jezusa, uznajemy się nawzajem za braci.

  Papież przyznał, że w ostatnich latach w relacjach katolicko-luterańskich doszło do pewnego oczyszczenia pamięci i wyzbycia się wzajemnych uprzedzeń. Teraz naszym zadaniem jest rozeznawanie darów, które pochodzą z różnych tradycji wyznaniowych, aby je przyjąć jako wspólne dziedzictwo.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Damian
   07.12.2017 18:11
   Zastanawia mnie dlaczego w Kosciele ciągle mówi się o godzeniu i przepraszaniu. Gdzie w tym wszystkim NAUCZANIE? Jezus nie przyszedł aby się z faryzeuszami bratac ale wytykał ich błędne przekonania i obłudę.PPrzyszedł świat zbawić a nie utwierdzac w błędnej doktrynie i z czułością klepać po plecykach...
  • Jarosław_Dobrowolski
   07.12.2017 19:30
   O jedności inaczej ...


   ***
   przyszła Wielka Jedność
   w ubogiej stajence
   cieszy się Serce
   Najświętszej Panience

   przyszła Wielka Jedność
   przyszła przez rodzinę
   Matka głosi światu
   Dobra Nowinę

   przyszła Wielka Jedność
   przyszła dla człowieka
   i nie siedzi w niebie
   w tabernakulum czeka

   bo ta Wieka Jedność
   małymi krokami
   zjednoczy nas w czasie
   swoimi sposobami

   przyszła pewna Matka
   nauczyć człowieka
   jak żyć razem z Bogiem
   i jak razem czekać ...
  • Stanisław_Miłosz
   08.12.2017 01:42
   Tyle słów. A wystarczyłoby krótko i zwięźle: Porzućcie schizmy i herezje. Nawróćcie się!
  • aus
   08.12.2017 15:24
   Hehe juz dwa razy mnie ocenzurowali choc nikobo nie obrazilem. Brawo Gosc :-(

   Od moderatora, ale nie z Gościa tylko tym razem z Wiara.pl

   Przejrzałem wcześniejsze wpisy. Znalazłem dwa. W obu jest zarzut wobec papieża, ze prowadzi Kościół katolicki do protestantyzmu nie jest obraźliwy? Jasne, to nie jest nazwanie Papieża takim, siakim albo owakim. Ale to posądzanie go o wielką zbrodnię, o niszczenie Kościoła. Chyba Pan rozumie, że to dużo bardziej obraźliwe niż rzucenie jakiegoś epitetu.
   Każdy ma oczywiście prawo do własnych sądów. My, moderujacy, mamy prawo, by takie które są gołosłownymi posądzeniami papieża o poważne uchybienia dotyczące wiary usuwać. Nie każde posądzenie, które komuś przyjdzie do głowy trzeba zaraz propagować Bo inaczej stajemy się współwinni tym fałszywym oskarżeniom.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół