Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wojna lodowcowa

Najgorętszy światowy konflikt może rozegrać się wokół… krainy lodu. I nie chodzi bynajmniej o prawa autorskie do słynnej baśni. Od kilku lat postępuje rosyjska militaryzacja Arktyki. Konkurenci pozostają daleko w tyle.

W czerwcu ubiegłego roku Rosja, ustami wicepremiera Dmitrija Rogozina, oskarżyła NATO o próbę militaryzacji Arktyki. Według Kremla, pod pretekstem badania zmian klimatycznych i zapewnienia ochrony statkom cywilnym, Sojusz gromadzi tam swoje okręty wojenne. Już wtedy można było dostrzec w tym „alarmującym” tonie Rosjan albo próbę przykrycia własnej, nieporównywalnie większej aktywności w Arktyce, albo rzeczywistą obawę przed wchodzącymi im w drogę zachodnimi rywalami. Kiedy we wrześniu tego roku brytyjski think tank The Henry Jackson Society opublikował raport dotyczący Arktyki, rozwiały się wszelkie wątpliwości dotyczące tego, kto tak naprawdę dokonuje militaryzacji tego rejonu świata.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny