Nowy numer 13/2024 Archiwum

Francja na barkach

Błędy w castingu zdarzają się wszędzie, także w Kościele – żartował kard. André Vingt‑Trois z jednej z anulowanych nominacji biskupich. Po 12 latach prowadzenia archidiecezji paryskiej można powiedzieć, że w jego przypadku „casting” był udany.

Gdy w maju tego roku kard. André Vingt- -Trois wyszedł ze szpitala po kilkumiesięcznym leczeniu, podejrzewano, że to mogą być ostatnie miesiące jego posługi w Paryżu. Tym bardziej że 7 listopada skończy 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym powinien wtedy złożyć rezygnację. On sam zresztą rozwiał wszelkie wątpliwości w jednym z wywiadów, gdy powiedział, że nie zamierza zwlekać z przejściem na emeryturę. Gdy 12 lat temu (dwa lata przed śmiercią kard. Lustigera) obejmował paryską archidiecezję, miał świadomość, że obejmuje rządy po pasterzu, który dokonał przewrotu kopernikańskiego we francuskim Kościele. Przewrotu jak na warunki francuskie, bo w rzeczywistości był to tylko powrót do normalności – ewangelizacji oraz duchowej, intelektualnej i sakramentalnej formacji – po dekadach zaniedbań i swoistej dezercji. Z wychowankiem tak ważnego dla Kościoła we Francji kardynała wiązano zatem zrozumiałe nadzieje, że będzie kontynuatorem linii wielkiego poprzednika.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny