Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kard. Nycz: Istnieje możliwość prowadzenia mądrego dialogu

Istnieje możliwość prowadzenia mądrego dialogu; chcemy pokazać nie tylko, że rozmowa może dotykać ważnych tematów, ale że ludzie potrafią ze sobą dyskutować twórczo, merytorycznie i spokojnie - podkreślił kard. Kazimierz Nycz na konferencji, inaugurującej trzecią edycję Dziedzińca Dialogu.

Od poniedziałku do piątku odbywać się będą w Warszawie debaty w ramach Dziedzińca Dialogu - polskiej edycji znanego w całej Europie projektu Dziedziniec Pogan, zainaugurowanego przez papieża Benedykta XVI. Dziedziniec Dialogu porusza aktualne tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa.

"Przed nami kolejna odsłona Dziedzińca Dialogu, do którego wracamy po dwóch latach. Podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie to dialog różnych środowisk i światopoglądów. Chcemy w ten sposób pokazać nie tylko to, że istnieje możliwość rozmowy dotykającej ważnych tematów. Pragniemy także udowodnić, że ludzie potrafią ze sobą dyskutować twórczo, merytorycznie, spokojnie i bez żadnych emocji" - powiedział kardynał Nycz.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że o otwartości Warszawy na dialog świadczy fakt, że w mieście dochodzi do spotkania przedstawicieli różnych - niekiedy zupełnie odmiennych - światopoglądów, idei czy religii.

Dodała, że Warszawa przez wieki aż do współczesności była "miastem tolerancji", gdzie w kulturowym tyglu koegzystowały różne społeczności.

Nawiązując do 39. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że był on "nauczycielem dialogu i tolerancji".

Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk mówił, że dialog powinien służyć "odbudowywaniu więzi i wspólnemu poszukiwaniu prawdy". Dodał, że jego źródło tkwi "nie w przekonaniu, że każdy ma swoją rację, lecz w spostrzeżeniu, że nikt nigdy nie widzi całej prawdy a jedynie jej część, dlatego też potrzebujemy innych ludzi, aby ją w pełni zobaczyć".

Papież senior Benedykt XVI w przesłaniu skierowanym do uczestników Dziedzińca Dialogu napisał m.in.: "Kościół potrzebuje także wielkich dziedzińców, na których wszyscy poszukujący i pytający będą mogli przedstawić swoje poszukiwania Bogu jedynemu i w dialogu z wierzącymi dążyć do prawdy".

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy