• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Czy grozi nam "pentekostalizacja" Kościoła?

  Ks. Michał Olszewski - Biuro Prasowe Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

  dodane 13.10.2017 12:05

  O doświadczeniu charyzmatycznym i ekumenizmie rozmawiali uczestnicy spotkania zainicjowanego przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Była też ważna deklaracja abp. Rysia.

  We wtorek 10 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji odbyło się V Ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za Nową Ewangelizację w poszczególnych diecezjach.

  Temat spotkania dotyczył ekumenicznej i charyzmatycznej wizji Kościoła, zarzutów "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce i ekumenicznego wymiaru Nowej Ewangelizacji.

  Gośćmi konferencji byli Jose H. Prado Flores - teolog, biblista, świecki ewangelizator z Meksyku, twórca programu pastoralnego Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA), br. Marek z ekumenicznej wspólnoty w Taize, oraz Andrzej Sionek - lider katolickiej wspólnoty En Christo.

  Jose Prado dzieląc się doświadczeniem tworzenia Szkoły Nowej Ewangelizacji wraz z protestanckim pastorem stwierdził, że posługi charyzmatycznej nie można oddzielić od głoszenia Słowa Bożego. Charyzmaty są rezultatem, który potwierdza prawdziwość głoszonego kerygmatu i stają się znakiem mocy Boga, który działa w Kościele. Stwierdził, że głoszenie Słowa - ewangelizacja jest przestrzenią, na której mogą spotkać się chrześcijanie wszystkich denominacji w dialogu ekumenicznym.

  Brat Marek w swoim wystąpieniu opowiedział o ponad czterdziestoletnim doświadczeniu życia w monastycznej wspólnocie wraz z braćmi z różnych denominacji chrześcijańskich z ponad 50 krajów. Świadectwo ich życia i wspólnej modlitwy i kontemplacji jest niezwykle czytelnym znakiem dla wielu młodych ludzi, którzy chętnie odwiedzają wspólnotę w Taize, by modlić się, dzielić życie i służyć sobie nawzajem.

  Ostatnim mówcą konferencji był Andrzej Sionek, który zaprezentował jasną syntezę myśli ostatnich papieży na temat Nowej Ewangelizacji, ekumenizmu i posługi charyzmatycznej w Kościele.

  Druga część spotkania poświęcona była na pytania uczestników do zaproszonych gości.

  Kończąc konferencję, abp Grzegorz Ryś zapowiedział, że w przyszłości Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji pochyli się nad zarzutami "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce w dyskusji z Komisją Teologiczną Konferencji Episkopatu Polski.

  Abp Grzegorz zaprosił zebranych do udziału w IV Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji (23-26 listopada 2017 r.), który dotyczyć będzie przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, oraz do udziału w III edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów w Krakowie, która stanowi trzeci etap formacji do Nowej Ewangelizacji.

  Więcej informacji na temat tych inicjatyw można znaleźć na stronie www.NowaEwangelizacja.org

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Robert
   15.10.2017 16:31
   Odpowiadając na postawione w tytule pytanie twierdzę, że nie grozi nam pentekostalizacja Kościoła, bowiem Kościół w Polsce już ulega pentakostalizacji. Zielonoświątkowcy uprawiają agresywny prozelityzm, a Katolicy są tymi, których ,,nawracają" To jest duch prozelityzm w szerzeniu błędów i fałszu. Odnośnie pytań to pytać warto ale o to, jak się przed zielonoświątkowym prozelityzmem obronić.
  • PTaraski
   16.10.2017 09:59
   Pentakostalizacja jest faktem, weźmy choćby przykład z sąsiedniej strony GN: http://gosc.pl/komentarze/pokaz/870354
  • Gosc
   16.10.2017 19:07
   PTaraski, kto mowi o wizjach. Byc moze ty nie wierzysz w jakiekolwiek doswiadczenia mistyczne i uwazasz, ze Duch sw przestal dzialac tak jak dzialal za czasow apostolskich, o czym mozwmy czytac w Listach Aoostilskich. Ale to twoje orywatne wypaczenie wiary. Ja nie pisze o Objawieniu, ale o doswiadczeniu, dostepnym kazdemu wierzacemu wedlug laski, ktorej tylko Bog moze udzielic. Ty to odrzucasz - twoj wybor. Ty nazywasz cuda dzielem szatana, tak jakby Bog przestal ingerowac w nasze zycie, badz - wedlug twojego wyobrazenia - nie mogl ingerowac i zostawil swiat na pastwe szatana a jednoczesnie pewnie sie poboznie modlisz, tylko nie wiem o co. Chyba zapomniales, ze wszystko jest laska i “Beze mnie nic uczynic nie mozecie“. Jest tyle drog do Boga ilu ludzi i wlasnie takie ludzkie okreslanie, co Duchowi sw wolno, a co nie to faryzeizm.
  • Megi
   17.10.2017 00:31
   Polecam zapoznać się z wypowiedziami ks.prof.Andrzeja Kobylińskiego na temat pentekostalizacji...wynika z nich jednoznacznie, że jest to religijność emocji...Tam gdzie rozum śpi, budzą się demony....A tzw.zaśnięcie w" Duchu Świętym", jest wyłączeniem świadomości i wolnej woli, ubezwłasnowolnieniem ROZUMU, który poddany jest manipulacji i to wcale NIE DUCHA ŚWIĘTEGO, ale złego...Adwersarzy powołujących się na doznania APOSTOŁÓW w dniu Pięćdziesiątnicy...pragnę pouczyć,ze Nie miała ona nic wspólnego ze spędem,któremu przewodniczy charyzmatyczny góru o podejrzanej duchowości...APOSTOŁOWIE
   byli pouczeni przez Pana Jezusa o przybyciu PARAKLETA i TRWALI na modlitwie w oczekiwaniu na Niego .Kiedy Duch Święty przybył napełnił ich 7 Darami , dzięki darom Ducha Świętego otrzymali MOC, i mogli wypełnić zleconą im MISJĘ NAWRACANIA I ZBAWIENIA człowieka i świata...APOSTOŁOWIE w dniu Zesłania Ducha Świętego BYLI PROWADZENI przez Pana Jezusa MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO, a NIE jakiegoś tam samozwańczego charyzmatyka....A że pentekostalizacja zrodziła się w protestanckiej spaczonej herezją wspólnocie, więc mamy do czynienia z DEFORMACJĄ WIARY opartej na emocjach, a NIE ŁASCE BOŻEJ...bez łaski Bożej dochodzi do subiektywnych urojeń, które niestety wynaturzają wiarę, dowodem czego jest rozbicie protestantyzmu na tysiące denominacji, co EWIDENTNIE ZAPRZECZA DZIAŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO, który od Dnia Pięćdziesiątnicy rozproszonych przez grzech ludzi JEDNOCZY z Bogiem w KK, ...Pamiętajmy, że Duch Święty w Kościele Chrystusowym umacnia wiarę, która nie jest uczuciem ale darem teologalnym - nadprzyrodzonym i tylko ROZUM obdarowany MĄDROŚCIĄ Boga MĘŻNIE trwa w ZDROWEJ NAUCE EWANGELII, dzięki prawidłowo ukształtowanemu sumieniu posiada UMIEJĘTNOŚĆ odróżniania dobra od zła...Człowiek nie musi ROZEZNAWAĆ, bo dzięki POZBOŻNOŚCI i BOJAŹNI BOŻEJ zawsze kieruje się RADĄ BOGA, Który jak wiemy poucza nas SWOIM SŁOWEM , które Kościół Chrystusowy przez UN i świętą Tradycję ma obowiązek strzec i głosić po wszystkie dni ,aż do skończenia świata...Pentekostalizacja w łonie KK nie służy Depozytowi wiary, niszczy Go przez negację i odrzucenie dogmatów wiary, które przeklęty Luter jak wiemy odrzucił i do dnia dziesiejszego protestanci NIE UZNAJĄ...A jak wiemy po za KK nie ma ZBAWIENIA, więc przywleczony do Kościoła Katolickiego pentekostalizacjonizm NIE JEST DZIEŁEM DUCHA ŚWIĘTEGO, bo POCHODZI od ducha nieczystego niszczącego KK od 1517r, który jawnie przez przeklętego w 1521 Lutra zanegował prawdy wiary, uczynił siebie bogiem protestantyzmu ....Przywłaszczając sobie Święty Znak Krzyża od 500lat potępioną przez Leona X herezją antychryst profanuje KK....A dzisiaj antyEwangelizacją zwaną pentekostalizacją odwieczny wróg Boga i człowieka rozwala Święty Powszechny i Apostolski Kościół Chrystusowy...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół