Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Gorzka wygrana

Kanclerz Angela Merkel po raz czwarty stanie na czele niemieckiego rządu, ale to sukces Alternatywy dla Niemiec może zmienić niemiecką politykę.

Zwycięstwo CDU/CSU (chadecka koalicja zdobyła 33 proc. głosów) nie było zagrożone, ale nie wiadomo, z kim kanclerz Merkel będzie rządzić. Jej dotychczasowy koalicjant – socjaldemokracja (SPD) – zdobywając zaledwie 20 proc. głosów, osiągnął najgorszy wynik w historii. Lider tej partii Martin Schulz zapowiedział, że przechodzi do opozycji. Sytuacja, w której dwie największe partie kłóciły się w czasie kampanii wyborczej, a później wspólnie rządziły, zamieniała demokrację w spektakl, w którym zacierały się ideowe różnice, a liczyła się jedynie władza. Przed Merkel stoi więc trudne zadanie – zbudowanie koalicji tzw. jamajskiej: czarno-zielono-żółtej (barwy Jamajki), czyli barw chadecji (kolor czarny), Zielonych oraz liberałów (FDP – kolor żółty). Różnice programowe między nimi są jednak duże i nie ma pewności, że taki układ przetrwa 4 lata. Kampania wyborcza nie postawiła w centrum debaty żadnej z ważnych kwestii politycznych, a główny przekaz pani kanclerz ograniczał się do formuły: „Przecież mnie znacie”. Okazało się jednak, iż wielu Niemców uznało, że jej czas w polityce skończył się.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego