• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ogłasza żałobę

  PAP

  dodane 12.08.2017 13:31

  Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć - napisał.

  Komunikat i rozkaz hm. Nowika został zamieszczony na stronie internetowej ZHR.

  Na obozie w Suszku (Pomorskie) przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów. Obóz został zniszczony przez nawałnicę, dwie osoby nie żyją, 20 jest rannych.

  "Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec?" - napisał Nowik.

  Rodzinom i najbliższym zmarłych druhen złożył kondolencje. "Składam także, w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin" - dodał.

  Przewodniczący ZHR podziękował harcerzom i instruktorkom, którzy odpowiedzieli na wezwanie pomocy i stawili na służbę oraz służbom państwowym za ofiarną pomoc na miejscu zdarzenia.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: AKCJA, PAP, POGODA, WYPADKI, ZHR

  Zobacz także

  • Stary Harcerz
   12.08.2017 21:37
   Obóz musi być w lesie. Tak widać miało być. Ps. Przypominam sobie żałobę która nosiliśmy na krzyżu harcerskim ( tasiemka czarna) po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Ale sie Panie urzędniczki z Hufca piekliły o to. Ale duch był i kazał dawać świadectwo i opierać sie złu.
  • Gość
   14.08.2017 12:09
   może z dziewczynek szczególnie 12 letnich nie należy na siłę nie robić komandosek, sportowców czy innych stachanowców, panna nie umie uszyć na maszynie, zrobić ciasta na pierogi, posiać w ogródku, za to ma wdrożenie w koszarowe klimaty do których jak widać wiele nie ma skłonności, chłopcy posłuchali polecenia i problemu nie było
  • Harcerka
   14.08.2017 18:43
   Znam harcerstwo od kuchni i pozwólcie,że sprostuje co nieco. Harcerstwo polega na obcowaniu z naturą,jeśli państwo chcecie to posadźcie swoje dzieci przed komputerami i telefonami w domu z daleka od świata to prosze bardzo. Tylko prosze potem nie narzekać,że Wasze dzieci sa nieudolne bo nie potrafia tego i tamtego,że nie mają żadnych wspaniałych wspomnień i nowych znajomych. Kolejną rzeczą jest to, że harcerz a komandos to co innego wiec nie piszcie mi takich bzdur,że robiono z nich na sile komandoski. Zuchy ktore maja po 7 lat tez jezdza na obozy. Zajecia sa dostosowane do wieku dzieci i nigdy dziecko nie jest wypuszczane samo do lasu w stylu survivalu. Nastepnie - tego dnia burza nasilala sie i przesuwala potwornie. Patrzac na pogode w internecie dowiedzialam sie,ze u mnie burza bedzie za godzine moze byc burza, nic nie wskazywalo na to,ze z godziny zrobi sie 10 minut i to z takim wiatrem. Nikt z nas nie jest wróżką wiec mieszanie tych instruktorow z blotem jest niestosowne.Poza tym bazy są sprawdzane, przyjezdzam.in sanepid. To oni wiedza czy baza moze byc w takim miejscu czy nie. A ewakuacja byla.Takir cos moglo sie stan nawet na chodniku. Dajmy tym druhnom odpocząc w spokoju. I propozycja dla osob,ktore uwazaja ze OBOZY HARCERSKIE nie powinny byc w lesie-pojedzcie na oboz plywacki na pustynie. Ma to tyle samo sensu.Czuwaj
  • Gość
   16.08.2017 11:15
   Obóz by zorganizowany w nieodpowiednim miejscu, w głębokim lesie. W razie niebezpieczeństwa nie było miejsca, jakiegoś budynku, gdzie można by się schronić. W TV wypowiadała się osoba, która jako kadra organizuje obozy od kilkudziesięciu lat i powiedziała, że zawsze w pobliżu obozu powinien być budynek, szkoła, leśniczówka, gdzie w przypadku gwałtowych burzy, opadów, itp można przeprowadzić dzieci. Tu najbliższa szkoła była w odległości 5 km, a najbliższa miejscowość 3 km. To za daleko.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół