Nowy numer 17/2024 Archiwum

Małorosja u bram

Pomysł separatystów z Donbasu, by powołać własne państwo, jest kolejnym ciosem wymierzonym w integralność Ukrainy. Konflikt na wschodzie tego kraju wchodzi w nową fazę.

Proklamacja nowego państwa przypominała nieco sceny z filmów sowieckich o czasach rewolucji. 18 lipca za stołem prezydialnym w Doniecku zasiadło kilku lokalnych polityków z rozłożonymi mapami oraz projektem nowej flagi państwowej. Twarze proste, zdecydowane ruchy i srogie miny. Żadnych krawatów i eleganckich strojów. Na mównicę w mundurze rosyjskiej piechoty morskiej, ozdobionym licznymi odznaczeniami i baretkami, wszedł zdecydowanym krokiem przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) gen. Ołeksandr Zacharczenko. Nieco dukając, odczytał z kartki oświadczenie, że separatyści proklamują powstanie nowego państwa – Małorosji. W ich zamyśle ma ono obejmować nie tylko tereny przez nich kontrolowane, ale także pozostałe ziemie Ukrainy. Stolicą Małorosji będzie Donieck, natomiast Kijów otrzyma status centrum historyczno-kulturalnego. Do trzech lat napisana zostanie konstytucja nowego federacyjnego państwa, którą naród przyjmie w referendum. Do tego czasu w Małorosji będzie obowiązywał stan wyjątkowy.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego