• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Nowoczesna prosi o wsparcie z zagranicy

  PAP

  dodane 15.07.2017 19:04

  Partia Ryszarda Petru wysłała list do międzynarodowych instytucji z prośbą, aby ich przedstawiciele pojawili się w polskim Sejmie. Chodzi o zmiany w ustawach dot. sądownictwa.

  "Musimy szukać działań skutecznych, stąd jedna z form jakie podjęliśmy jest list z prośbą o solidarność do międzynarodowych instytucji po to, aby pojawiły się w Sejmie" - odpowiedział Petru w Koszalinie pytany przez dziennikarzy, jakie kroki podejmie formacja w celu zablokowania ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie.

  "Chciałbym zobaczyć jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wpuszcza Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, albo przedstawiciele Senatu USA na posiedzenie Sejmu" - dodał polityk.

  "Chodzi też o to, żeby cały świat monitorował sytuację w Polsce, bo u nas zaczyna być jak na Białorusi i Ukrainie. Trzeba będzie sprawdzać proces wyborczy. Doszło do tego, że trzeba sprawdzić, jak wygląda w Polsce proces podejmowania decyzji przez parlament. Naszym zdaniem jest niedemokratyczny, a zauważmy, że nie ma Trybunału Konstytucyjnego, do którego można by się odwołać" - podkreślił Petru.

  "Rozważamy też ścieżkę międzynarodową odwołania się do instytucji europejskich w przypadku, gdyby zła ustawa (o Sądzie Najwyższym) została przyjęta" - dodał Petru mówiąc o projekcie ustawy o SN autorstwa PiS.

  Lider Nowoczesnej był pytany, co zrobi by zablokować ustawę o SN. "Potrzebne są dwie formy działań. Pierwsza parlamentarna, ale pamiętajmy że jesteśmy w mniejszości. Druga pozaparlamentarna, czyli szeroki udział Polaków na ulicach. Ważne jest także tłumaczenie, co tak naprawdę oznacza wywalenie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego" - odpowiedział Petru.

  Jak dodał, "cała akcja PiS polega na tym, aby Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ci którzy zostali skazani na trzy lata, niby zostali ułaskawieni przez prezydenta byli wybawieni". "SN najprawdopodobniej podtrzymałby wyrok sądu, że ułaskawienia jest nieważne i Kamiński z Wąsikiem wylądowaliby w więzieniu" - dodał.

  "PiS wprowadza ustawy pod siebie, chroniąc kolesi. Mówią, że jest kasta sędziów, a tak naprawdę chronią kastę PiS-owskich przestępców przed wyrokami sądów" - podkreślał lider Nowoczesnej.

  W środę wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Art. 87 stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

  W sobotę w nocy Senat bez poprawek Senat bez poprawek przyjął nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   16.07.2017 16:34
   Zdrada ojczyzny, wołanie na pomoc wrogich Polsce sił powinny zostać przykładnie ukarane. Tak jak robią to poważne państwa.
   doceń 11
  • Gość
   17.07.2017 05:47
   Nie "nie ma Trybunału" tylko "nie ma fajnego Trybunału". Trybunał instytucjonalnie funkcjonuje, i to nawet sprawniej niż wcześniej. Tylko faktycznie nie ma sensu się do niego odwoływać ze wszystkim, bo koniec czasów, że Trybunał za flaszkę zablokuje wszystko.
  • Gość
   17.07.2017 05:49
   Rysiu pewnie szukał pomocy na portugalskiej wyspie... Myśmy myśleli, że romans ma, a to bohater - popłynął na krańce świata szukać wsparcia u królów, nawet blondwłosą dziewoję ze sobą wziął, pewnie na prezent dla tamtejszych możnych...
  • Krzysiek
   17.07.2017 17:09
   Trochę zaczyna przypominać mi to czasy przed rozbiorami Polski - w których AKTYWNY udział miały osoby szukające KORZYŚCI TYLKO swojej.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół