• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Proste jak cep

  Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz

  dodane 26.06.2017 12:20

  Ośla szczęka, oścień na woły, cep, proca. Śmiech na sali. To co, idziemy?

  Scena 1

  W rolach głównych: Szamgar - syn Anata, Filistyni i inni.

  Rekwizyt: oścień na woły.

  „Po nim był Szamgar, syn Anata. Pobił on ościeniem na woły Filistynów w liczbie sześciuset ludzi i on także wybawił Izraela. (Sdz 3,31)

  Scena 2

  W rolach głównych: Samson, Filistyni i inni.

  Rekwizyt: ośla szczęka.

  „Znalazłszy więc szczękę oślą jeszcze świeżą, wyciągnął po nią rękę, uchwycił i zabił nią tysiąc mężów. Rzekł wówczas Samson: »Szczęką oślą ich rozgromiłem. Szczęką oślą zabiłem ich tysiąc«”. (Sdz 15,15)

  Scena 3

  W rolach głównych: Gedeon, anioł.

  Rekwizyt: cep.

  „Gedeon młócił na klepisku zboże, aby je ukryć przed Madianitami. I ukazał mu się Anioł Pana. »Pan jest z tobą rzekł mu – dzielny wojowniku! (…) Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów«” (Sdz 6,12-14).

  Scena 4

  W rolach głównych: Dawid, Goliat, Filistyni i inni.

  Rekwizyt: proca.

  „Dawid wziął w ręce swój kij, wybrał sobie pięć gładkich kamieni ze strumienia, włożył je do torby pasterskiej, którą miał zamiast kieszeni, i z procą w ręce skierował się ku Filistynowi” (1 Sm 17,40).

  Scena 5

  W rolach głównych: Jezus, apostołowie, bardzo głodny tłum.

  Rekwizyt: pięć chlebów, dwie rybki.

  „»Wy dajcie im jeść!« Odpowiedzieli Mu: »Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb«. (Mt 14,17).

  I tak dalej. „Ja i Bóg – razem stanowimy większość”. Teresa Wielka miała rację.

  Zakończyliśmy rok formacji we wspólnocie. Wszystkie zwycięstwa, które widzieliśmy, były dziełem Boga. Obserwując przed tygodniem ekipę uwijającą się przez kilka godzin w koszulkach z napisem: „Zaufaj mi, jestem akustykiem” (przygotowywali koncert niemaGOtu), pomyślałem: „Przecież wszystko zaczęło się od jednego małego ekranu, od kilku kabli”. Śmiech na sali.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Wybrane dla Ciebie

  • Stefan1
   26.06.2017 13:59
   I o co biega w tym czymś tu napisanym ? Ludzie, kto mnie biednego oświeci ???
   doceń 22
  • Szerszen
   26.06.2017 14:01
   Panie Marcinie, dziękuję za ten tekst.
   doceń 10
  • Gość
   27.06.2017 14:12
   Tylko Bóg może nas zbawić ode złego. Zbawienie nas przez Jezusa Chrystusa przyjmujemy w Eucharystii. Trzeba skończyć z samozbawianiem się i powierzyć wszystko Bogu. Zamiast udawać bohatera trzeba oddać wszystko Bogu w Spowiedzi Świętej. Kiedy ufamy Bogu, to w nasze zwyczajne życie zapraszamy Boga. Wtedy zwyczajne dzielenie się chlebem jest miłością, pokora pokonuje olbrzyma, na miejsce grzechów pojawiają się twarde cnoty itd. Po prostu z Nim wszystko jest możliwe. Chwalę Boga za tych, którzy chcą rozumieć Pismo Święte. To Pan daje to pragnienie i On je zaspokoi :)
  • Franciszek
   27.06.2017 19:03
   @Gość : piszesz że tylko Bóg może nas zbawić i to rozumiem jednak Spowiedź Święta to już pośrednictwo kapłana. A do kapłanów w tych czasach ludzie mają brak zaufania więc jak spełnić ten warunek ? Jak spełnić dzisiaj ten marsz z BOGIEM ku Pismu Świętemu gdy "przewodnik" czyli kapłan nie ma w naszych oczach znajomości tego Pisma. Bo gdyby kapłani znali Pismo Święte to nie szli by drogą pod "prąd" wiernych tylko z wiernymi. A odczucie dzisiaj jest odwrotne że idą nasi kapłani wbrew wiernym z partią za oddawane im środki finansowe. A jak mówi pismo - za srebrniki nie można z BOGIEM iść ścieżką do zbawienia.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   przewiń w dół