Nowy numer 16/2018 Archiwum

MON: Zbiór zastrzeżony komunistycznych służb wojskowych zlikwidowany

W wyniku przeglądu zbioru zastrzeżonego odnoszącego się do wojskowych służb specjalnych PRL minister obrony rekomenduje utrzymanie klauzuli tajności wobec 105 żołnierzy i współpracowników II zarządu Sztabu Generalnego WP i WSW - poinformowała w piątek rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

"W związku z mijającym 17 czerwca terminem dokonania przeglądu zbioru zastrzeżonego odnoszącego się do Wojskowych Służb Specjalnych, Minister Obrony Narodowej przekazał wyniki tego przeglądu (...) Minister Obrony Narodowej rekomenduje utrzymanie klauzuli tajności 100 spośród 1500 współpracowników i żołnierzy II Zarządu SG WP oraz 5 spośród blisko 100 żołnierzy i współpracowników byłego WSW" - napisała Pęzioł-Wójtowicz w przekazanym PAP komunikacie.

Tzw. zbiór zastrzeżony, czyli tajne archiwa po PRL przechodzi w piątek w gestię IPN, od tej pory Instytut a nie cywilne i wojskowe służby specjalne, będzie decydować, które z dokumentów mogą być utajnione. To skutek nowelizacji ustawy o IPN z 2016 r.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  16.06.2017 23:39
  Antoni znowu nadzoruje, nic się nie uczymy na błędach. Ciarki na plecach.
  doceń 1
 • konserwatysta23
  17.06.2017 11:52
  Czyli gry i gier ciąg dalszy. Teczkami. Ot, dobra zmiana - a wszystko miało być udostępnione społeczeństwu, przepraszam - suwerenowi, jeżeli na to sobie zasłuży. Według woli ustawodawcy i wykonawcy i przy pomocy tak upolitycznionej instytucji zwanej, o ironio!!??, Instytutem Pamięci Narodowej, a powinno być: Instytutem Pamięci Naszej.
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama