Nowy numer 20/2018 Archiwum

Tusk: Polski rząd nie przyjmuje uchodźców; będą konsekwencje

Szef RE Donald Tusk oświadczył, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty polskiego rządu, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami. "Takie są zasady w Europie" - zaznaczył.

"Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty" - powiedział.

"Jeśli polski rząd będzie zdecydowany, właściwie jako jeden z dwóch, trzech w Europie, nie uczestniczyć w tym solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców - to ma do tego, może nie prawo, bo mówimy tu o prawie europejskim, ale pewne argumenty, i jestem w stanie je zrozumieć - będzie się to wiązało nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami. Takie są zasady w Europie" - zaznaczył.

Pytany, jakie jest w tej sprawie zdanie PO, odpowiedział, że nie jest upoważniony do wypowiadania się w imieniu jakiejkolwiek partii politycznej.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. KE przypomniała, że te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

"Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności" - podała we wtorek Komisja Europejska.

Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział na konferencji prasowej, że wezwał Polskę i Węgry, "które nie relokowały ani jednej osoby, żeby natychmiast rozpoczęły te działania". "Po skontaktowaniu się austriackim ministrem spraw wewnętrznych z zadowoleniem przyjąłem oświadczenie, że Austria rozpocznie relokować (uchodźców) z Włoch" - dodał.

Komisja wezwała Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji. Awramopulos zagroził, że jeśli kraje te nie rozpoczną jej do czerwca, "Komisja Europejska nie zawaha się użyć swoich prerogatyw wynikających z traktatów i rozpocząć procedury o naruszenie prawa UE".

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  18.05.2017 08:40
  Tak trzymać polski rządzie. Nie słuchać gróźb Tuska i unii. Nie wpuszczać islamskich imigrantów - ANI JEDNEGO. Polacy nie chcą ani multi-kulti, ani terroryzmu, ani napaści seksualnych na kobiety i dzieci ani utrzymywania na socjalu obcych i nieprzychylnych przybyszów
  doceń 31
 • Paweł
  18.05.2017 19:12
  Polska przyjęła już ok. 2 mln osób z Ukrainy i pod względem przyjmowania imigrantów jest w czołówce. Nikt też nie zabrania przyjazdu muzułmanom nawet jeśli nie są to oczekiwani goście. Nie o to więc chodzi, że nie przyjmujemy uchodźców, lecz o to by przymusowo umieszczać tych, którzy sprawiają problem w obozach u nas. Przymusowo, bo dobrowolnie wybraliby inny kraj. Sama koncepcja jest niemoralna i przypomina inne obozy, które swego czasu Niemcy tworzyli na polskich terenach.
  doceń 19
 • Gość
  20.05.2017 07:44
  Dzięki wielkie Tusk!! Weź sobie tych uchodźców zaproś do swojej posiadłości. W Polsce jesteś już nie potrzebny i na szczęście aktualny rzad słuchać cię nie będzie.
  doceń 13
 • Gość
  23.05.2017 13:13
  A jeżeli jakikolwiek przyjęty przez nas uchodźca wywoła zamach to konsekwencje powinien ponieść Tusk i politycy którzy do tego zmuszają! To powinno działać w obie strony! Politycy powinni wreszcie być odpowiedzialni za swoje decyzje. Mamy prawo tego od nich wymagać! Jeżeli będą odpowiadać za konsekwencje swoich decyzji, to zastanowią sie 10 razy, zanim kogoś do czegoś zmuszą
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama