• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Szef MSWiA: Prezentujmy barwy narodowe zgodnie z tradycją i honorem

  PAP

  dodane 02.05.2017 06:40

  MSWiA wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera wskazówki, jak właściwie prezentować m.in. polską flagę. - "Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem" - powiedział PAP szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

  Poradnik "Biało-Czerwona" zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zasad prezentowania barw narodowych w przestrzeni publicznej. Publikacja została rozesłana m.in. do najważniejszych bibliotek w Polsce, do ministerstw i głównych urzędów.

  "Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego moim pragnieniem jest, aby poradnik »Biało-Czerwona« trafił do jak najszerszej grupy osób" - podkreślił w rozmowie z PAP Błaszczak.

  "Nas, Polaków, wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków i w momentach wzruszenia i radości" - dodał minister.

  "Biel i czerwień towarzyszy emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. W ten sposób wyrażamy nasze uczucia. Biało-Czerwona łączy nas wszystkich" - podkreślił.

  Publikacja "Biało-Czerwona" została opracowana dla uczczenia 90. rocznicy wydania przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego okólnika, w którym ogłoszono pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła" z 1797 r. hymnem Polski.

  Autorem poradnika jest Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Autor wyjaśnia, na przykład kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe, można umieszczać na barwach narodowych, ale nie flagach państwowych Polski.

  Jak podkreśla resort, powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, jednak zgodnie z zasadami powinny to być barwy narodowe, a nie flaga państwowa - ta ma proporcje 5:8.

  Poradnik "Biało-Czerwona" jest dostępny na stronie internetowej MSWiA.

  Resort zorganizował również kampanię społeczną po hasłem "Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe". W jej ramach zrealizowany został 30-sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci, który ma zachęcić do traktowania barw narodowych z szacunkiem.

  Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   02.05.2017 11:33
   Z tego poradnika nawet policja nie korzysta, ponieważ w wielu miejscach powiewają bez poszanowania polskie flagi w dni zakazane przez polskie prawo i bez żadnych konsekwencji dla sprawców.
  • mee...
   02.05.2017 11:49
   Czy Wojewodzki dostal? A swoja droga jak ci chazarowie nieudolnie pozmieniali sobie nazwiska...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół