Nowy numer 20/2018 Archiwum

Ekspert: Immunitet Tuska ograniczony do funkcji szefa Rady Europejskiej

Immunitet szefa RE Donalda Tuska chroni go tylko w związku z pełnioną obecnie funkcją i nie ma zastosowania do okresu, gdy był premierem, jednak w prawie UE jest zasada, która umożliwia mu niestawianie się w prokuraturze - tłumaczy dr hab. Marek Zieliński.

Szef Rady Europejskiej, podobnie jak inni urzędnicy unijni, chroniony jest immunitetem. Mówił o tym sam Tusk, który po przesłuchaniu w środę w prokuraturze w Warszawie zapowiedział, że skorzysta z niego, jeśli dojdzie do wniosku, że sprawy są wykorzystywane przeciwko niemu, by utrudnić lub uniemożliwić mu sprawowanie funkcji.

"Immunitety i przywileje funkcjonariuszy międzynarodowych mają charakter funkcjonalny, to znaczy, że chronią one kogoś w związku z wykonywaniem przez niego funkcji. One nie chronią osoby jako takiej, nie chronią Donalda Tuska, tylko chronią przewodniczącego Rady Europejskiej. Ma mu to umożliwić nieskrępowane wykonywanie przez niego funkcji" - powiedział PAP dr hab. Marek Zieliński z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Jego zdaniem nie ma jednak wątpliwości co do tego, że Tusk musi się stawiać na żądanie prokuratury w państwie członkowskim. "W mojej opinii przewodniczący Rady Europejskiej ma obowiązek stawiania się na wezwanie prokuratury czy sądu jako świadek w odniesieniu do tych działań, które wiążą się z jego działalnością poza wykonywaniem funkcji w Radzie Europejskiej" - podkreślił ekspert.

Zaznaczył, że immunitety i przywileje nie mają nieograniczonego charakteru - ich zakres jest opisany w protokole numer 7 do traktatu o funkcjonowaniu UE. Mówi on o tym, że na terytorium każdego państwa członkowskiego urzędnicy i inni pracownicy Unii "korzystają z immunitetu jurysdykcyjnego", jednak jest on ograniczony "do dokonanych przez nich czynności służbowych". Obowiązuje on również po zakończeniu pełnienia przez nich funkcji.

"Czyli nie można pozwać przewodniczącego Rady Europejskiej w związku z tym, co powiedział czy zrobił jako szef Rady Europejskiej, natomiast ten immunitet jurysdykcyjny nie obejmuje pozostałych działań, w szczególności jakichś spraw z okresu, kiedy nie był on przewodniczącym Rady Europejskiej" - zaznaczył ekspert.

Zwrócił przy tym uwagę na funkcjonującą w prawie unijnym zasadę nazywaną fumus persecutionis, która umożliwia Tuskowi odmówienie stawienia się w prokuraturze w pewnych okolicznościach. Zasada ta wywodzi się z prawa rzymskiego i odnosi się do działań podejmowanych wobec osoby chronionej przez immunitet, których celem jest przeszkodzenie w wykonywaniu mu zadań czy funkcji.

Zieliński przypomniał, że koncepcja fumus persecutionis pojawiła się po raz pierwszy w prawie unijnym w odniesieniu do posłów do Parlamentu Europejskiego, którym co do zasady pierwotnie przysługiwał jedynie immunitet dotyczący postępowań karnych.

Wykorzystywali to nieprzychylni im ludzie, którzy z różnych powodów politycznych lub osobistych wytaczali im procesy cywilne, żądając drastycznie wysokich odszkodowań. Celem było zaszkodzenie posłowi, zmuszenie, by stawiał się przed sądem. W związku z tym - jak tłumaczy ekspert - Parlament Europejski zaczął obejmować ochroną immunitetową posłów także w postępowaniach cywilnych, powołując się na fumus persecutionis.

Zdaniem Zielińskiego zasada fumus persecutionis może być również zastosowana do urzędników europejskich, a w szczególności przewodniczącego Rady Europejskiej. "W sytuacji, gdy osoba przewodniczącego będzie w sposób notoryczny wzywana, żeby się stawiać przed sądem lub przed prokuratorem, czy jakimiś innymi organami, to ta doktryna fumus persecutionis może znaleźć zastosowanie" - ocenił Zieliński.

Jak ocenił, mogłaby ona mieć zastosowanie, gdy celem postępowania nie jest wyjaśnienie jakiejś konkretnej sprawy, tylko zaszkodzenie osobie z immunitetem. "Wtedy moim zdaniem tę osobę chroni immunitet, bo jego celem jest zapewnienie nieskrępowanego wykonywania funkcji" - zaznaczył naukowiec.

Dodał, że gdyby Tusk powołał się na tę zasadę i odmówił składania zeznań ze względu na immunitet, polska prokuratura nie mogłaby z tym za wiele zrobić. "Prawo unijne zgodnie z zasadą pierwszeństwa stoi nad prawem państw członkowskich, to jest jedna z fundamentalnych zasad. Organy krajowe nie mają w takiej sytuacji wiele do powiedzenia. Co mogą zrobić? Mogą czekać, aż funkcja przewodniczącego wygaśnie, bo wówczas immunitet się kończy" - podkreślił ekspert. Zastrzegł przy tym, że mówi to, nie znając opinii służb prawnych Rady UE w całej sprawie.

Tusk zeznawał w środę w gmachu warszawskiej prokuratury przez ponad 8 godzin jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień przez członków kierownictwa SKW wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów i opinii szefa MON. W grudniu 2016 roku ujawniono, że w tym śledztwie postawiono zarzuty byłym szefom SKW Januszowi Noskowi i jego następcy Piotrowi Pytlowi; trzecim podejrzanym jest Krzysztof D., były dyrektor szefa gabinetu SKW.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek w TVP, że Tusk nie może się zasłaniać immunitetem jako przewodniczący Rady Europejskiej. "To jest immunitet, który chroni osobę piastującą tę funkcję wyłącznie w zakresie działań podejmowanych przez - w tym przypadku - Donalda Tuska w ramach jego urzędu, natomiast nie obejmuje zdarzeń, które miały miejsce wcześniej" - powiedział. Dodał, że według niektórych ekspertów, aby skutecznie powołać się na ten immunitet, Donald Tusk musiałby zrezygnować z polskiego obywatelstwa.

« 1 »

Zobacz także

 • Bezimienny
  21.04.2017 13:53
  Stanisław Miłosz... przesadziłeś....

  A co do immunitetu.... To proszę pamiętać jak to działa. Kolega Macierewicz zasłaniał się nim, gdy część oskarżanych przez niego ludzi - w związku ze sprawą WSI - próbowała się z nim procesować. Więc niech teraz PiSoki nie gadają, że to immunitet dotyczący tylko tego, by mógł wykonywać swoje funkcje. Bo szeregowy poseł, o ile go nie posadzą, żadnym procesem nie ma uniemożliwionego wykonywania swojej funkcji. I na pewno nie przeszkadza mu wykonywanie funckji to, że policjant każe mu dmuchnąć w balonik.

  Po prostu po półtorej roku wyszło z pana Ziobry to, o czym wiemy od lat: to człowiek do bólu mściwy. Gwóźdź do trumny pana Leppera już kiedyś wbił, prawda?

  Kiedyś mieliśmy falandyzację prawa. Teraz możemy oglądać jak wygląda jego ziobryzacja.
  doceń 3
 • Stanisław_Miłosz
  21.04.2017 14:27
  Ad "bezimienny" i cenzor:

  A niby w czym przesadziłem?

  "Immunitetem Donalda jest obłęd w oczach i uśmieszek przygłupa na ustach.

  Gdy przydzie co do czego, z pewnością poń sięgnie. Lepiej być Napoleonem w psychiatryku, niż cwelem w puszce, nieprawdaż?"

  Przecież zdarza się, że wielu którym grozi skazanie za czyny kryminalne, a Donaldowi grozi za wiele takich czynów, "ucieka" w chorobę lub jakieś dysfunkcje psychiczne (p. prawnicy przesłuchiwani w sprawie Amber Gold: tracą pamięć) . A jeśli chodzi o "obłęd w oczach" i "uśmiech", to nie tylko moję wrażenie. Zresztą sam Donald przyznał się kiedyś, że "zażywał".
  Tu bym tylko dodał jeszcze, że w psychiatryku mógłby bez przeszkód i bezpiecznie uprawiać ulubione "haratanie": haratać gałą w ścianę. Ściany są tam wywatowane.

  Zresztą czas pokaże. A wiele z moich "intuicji" (kto czyta moje komentarze, to wie) się sprawdziło. Doświadczenie życiowe, informacje i żelazna logika - wszystkim polecam. A jeśli ktoś odbiera używane określenia jako obrażliwe, to widocznie tak je odbiera (głodnemu chleb na myśli), ja dobieram adekwatnie do sytuacji.
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama