Nowy numer 20/2018 Archiwum

Gowin odpowiada rektorom UW i UJ ws. odwołania wykładów Rebekki Kiessling

Podtrzymuję swoje zastrzeżenia ws. odwołania wykładów działaczki ruchu pro life Rebecki Kiessling - powiedział w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do listu rektorów UW i UJ w tej sprawie.

Wykłady Rebecki Kiessling, organizowane przez Ordo Iuris, miały się odbyć na uczelniach w różnych miejscach Polski. Spotkało się to z protestami części studentów; wykład odwołano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. W środę wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyraził zaniepokojenie, że władze kilku polskich uniwersytetów zakazały organizacji w swoich murach działaczki ruchu pro-life.

W piątek na stronach UJ i UW ukazało się oświadczenie rektorów obu uczelni. "Przypuszczamy, że Pan Premier nie znał okoliczności oraz motywów wizyty Pani Rebekki Kiessling w Polsce. Nie została ona zaproszona na nasze uczelnie przez organizacje studenckie i nie miała brać udziału w debatach o charakterze akademickim, podczas których doszłoby do wymiany różnorodnych argumentów" - napisali rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz rektor UW prof. Marcin Pałys.

Gowin, pytany w sobotę w radiu RMF o oświadczenie rektorów powiedział, że "podtrzymuje swoje zastrzeżenia". "Z całym szacunkiem dla panów rektorów, ale ich argument, że pani Rebecca Kiessling nie była zaproszona przez władze uczelni czy żadne organizacje uczelniane w ogóle mnie nie przekonują, dlatego, że Ordo Iuris, czyli organizacja, która zaprosiła panią Kiessling jest think tankiem skupiającym młodych profesorów, doktorów, głównie prawników" - powiedział Gowin.

W ocenie wicepremiera brak zgody na wykład działaczki pro-life to przejaw cenzury. "Uważam za przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi, jeżeli dopuszcza się wykłady czy spotkania o wyraźnie ideologicznym profilu lewicowym, a nie dopuszcza się analogicznych spotkań o profilu odwrotnym" - podkreślił.

Zdaniem Gowina warunkiem wolności akademickiej jest pluralizm i otwartość na różne stanowiska. "Ja nigdy, jako minister nauki i szkolnictwa wyższego, nie ingerowałem i nie będę ingerował w autonomię uczelni, ale nie mogłem nie wyrazić niepokoju, że ta autonomia wykorzystywana jest do tłumienia wolności słowa" - zaznaczył wicepremier.

Na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z Kiessling miało się odbyć 13 marca. Ostatecznie biuro prasowe UW poinformowało, że spotkanie z Kiessling nie odbędzie się, gdyż w zaproponowanej formule "miałoby formę promowania określonego stanowiska światopoglądowego, a nie dyskusji akademickiej". Jednocześnie uczelnia zaznaczyła, że wydarzenie to będzie się mogło odbyć w późniejszym terminie, jeśli organizatorzy zaproponują zmiany w programie - tak, by spotkanie nie było jednostronne.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkanie z Kiessling planowane było na 15 marca. Dzień wcześniej jednak zapadła decyzja, że do spotkania nie dojdzie. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik, odwołanie dyskusji w uczelni nie było decyzją władz UJ. Wyjaśnił, że spotkanie zostało odwołane m.in. ze względów formalnych - studenci nie złożyli do władz uczelni żadnego wniosku o zorganizowanie spotkania w Collegium Novum UJ. "Są inne procedury w organizacji spotkań w Collegium Novum, gdzie miało być spotkanie, a inne na wydziałach. (...) Było już za mało czasu, aby dopełnić wszelkich formalności" - tłumaczył rzecznik.

« 1 »

Zobacz także

 • JAWA25
  19.03.2017 21:58
  http://citizengo.org/pl/lf/42354-nie-dla-cenzury-ideologicznej-na-uniwersytetach
 • Gość Bogusław
  19.03.2017 23:03
  Gowin jako filozof nie nadawał się do wymiaru sprawiedliwości, to był jego atut więc Po go awansowało.
  Oraz nie nadaje się do edukacji, panie Gowin powiela pan PRL, tam wtedy zamiast wykładów była polityka i mas czerwonych.
 • Lustro
  20.03.2017 12:24
  Na zasadzie lustrzanej może ubiegać się o spotkanie na uczelni Instytut In Vitro. Spotkanie poprowadzi człowiek, który przyszedł na świat dzięki in vitro. Opowie o swoim życiu. I: "Jestem takim samym człowiekiem jak Wy. A teraz spójrz mi w oczy i powiedz, że nie powinno mnie być na świecie, że moje życie jest zbędne, tak samo jak tysięcy ludzi podobnych do mnie".
 • Gościu
  22.03.2017 12:50
  żałosne lewaki w UW i UJ. Tchórze, opłaceni przez ...wiadomo. Tworzą szklany sufit. Zaorać i zasiać na nowo. To właśnie na uniwersytetach jest idealne miejsce do wymiany argumentów i myśli. Ci panowie ciągną kasę, mentalność z PRL, takie to profesory (h-index pana z UW=10, pana z UJ=15...)...marcowi docenci
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama