Nowy numer 16/2018 Archiwum

Słuch absolutny

– Jesteś głuchy jak pień! – A ty jak pień! Czy Bogu trzeba otwierać oczy i uszy?

„Jesteś głuchy jak pień!”. „A ty jak pień!”. Taki żarcik.

Niestety zbyt często wydaje nam się, że tak to działa w rzeczywistości duchowej. „Otwórz swe oczy o Panie, otwórz swe oczy i serce” – tak brzmi nasza wersja popularnej piosenki.

Gdy pisałem tekst o Nowennie Pompejańskiej, rozmawiałem z wieloma osobami, które weszły w rytm tej świetnej skądinąd modlitwy. Czasami słyszałem: „Chcę swą modlitwą sprawić, by Pan Bóg zauważył mój problem”. Zdumiewały mnie te odpowiedzi. Niektórzy mówili wprost: „Modlę się, by otworzyć oczy Bogu na to, że syn pije, czy mąż zdradza”.

Otworzyć oczy Bogu? Karkołomna konstrukcja. Jaki Jego obraz noszą w sercu ci, którzy pobożnymi praktykami, roboczogodzinami modlitw, harówką najemnika muszą otwierać Mu oczy, by łaskawie raczył zauważyć problemy, z którymi się borykają?

„Nie! Ręka Pana nie jest tak krótka, żeby nie mogła ocalić, ani słuch Jego tak przytępiony, by nie mógł usłyszeć” – prorokuje Izajasz (Iz 59, 01). Bóg nie spuszcza nas z oka. Nieustannie bada nasze serca.

– To nie my otwieramy oczy Bogu, ale On nam! Ktoś, kto uważa odwrotnie wykazuje ignorancję Niniwity, który nie odróżnia swej lewej ręki od prawej – nie ma wątpliwości Augustyn Pelanowski – Nie muszę otwierać oczy Bogu, bo On widzi nawet przez zamknięte powieki. Jeśli widzi kod genetyczny włosa dlaczego nie miałby dostrzegać problemów Augustyna Pelanowskiego? Praktyka duszpasterska jest taka: modląc się z innych zaczynamy opowiadać Bogu historię choroby: „Panie proszę cię za Oliwkę, która, biedna, już trzeci dzień cierpi na OIOM-ie”. Jeśli ktoś tak robi to znaczy, że jest niedoinformowany, kim jest Pan Bóg. Wydaje mu się, że jego miłosierdzie jest większe od miłosierdzia samego Jezusa. Jeśli proszę Pana Boga, to nie po to, aby Go o czymś poinformować (wie przecież o wszystkim), ale po to, by poprosić Go: wejdź do mojego życia. Naprawdę nigdy nie przekonywałem Pana Boga, by był troszkę lepszy ode mnie.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  03.03.2017 14:37
  Dziękuję. Moje odczucie (subiektywne) - stary, dobry Jakimowicz, tekst który bardzo mi się podoba jak - jak dla mnie - cudowna seria felietonów z lat 2013-15 (i chyba troszkę wcześniej). dziekuję! :)
  doceń 5
 • NJ
  04.03.2017 14:55
  Piękny tekst. jakże często traktujemy Boga jakby był ślepy, głuchy (a nawet ograniczony umysłowo) wtedy, gdy potrzeba otwarcia, naszych oczu, uszu, serca i umysłu. Pozdrawiam Autora serdecznie. Pozwolę sobie przy okazji wyjaśnić znaczenie tytułu. "Słuch abolutny" to nie oznacza "najlepszego słuchu". Odnosi się do specyficznego słyszenia wysokości dźwięku. Normalnie ludzkie ucho słyszy stosunek między wysokością dźwięków (czyli wychwytuje różnicę częstotliwości - to jest słuch relatywny, typowy dla większości ludzi). Zdarza się jednak, że zamiast tego wychwytuje częstotliwości poszczególnych dźwięków. To właśnie nazywane jest "słuchem absolutnym". Nie determinuje on wcale zdolności muzycznych. Choć jest marzeniem organistów mających grać odpowiedzi po intonacjach wielu księży, którzy śpiewają w różnych tonacjach.
 • gut
  05.03.2017 14:09
  Być może takie - sformułowania, mają charakter prowokacyjny, ala'przekorny...❮?❯ To, tak jak w Biblii w Starym Testamencie jest napisane: że Pan Bóg pyta się:『gdzie jest Twój brat?』 Czy Bóg musi się pytać, bo nie wie? Niee... To jest tylko taki zabieg... Albo tak jak w Tygodniku Powszechnym - kiedyś było napisane, 『żeby wypróbować, sprawdzić Boga...』To są, chyba takie jakby to ująć - metaforyczne przesadnie ❮?❯, aby człowiek, sam sobie - jakby - bardziej ułatwić rozumienie swojej relacji z Bogiem...? To tak, jak piszę się o takich świętych - co - ⫷kłócili się z Panem Bogiem.⫸ :-)) Czy można kłócić się z Bogiem?? :-> X. Jan Kaczkowski pisał, że On ⫷kłócił się z Panem Bogiem...⫸ :-)) Nie wiem - ja, tak to odbiera. :-)) Pozdrawiam! :-) ♬ ♪ ♭ ♫ ♪ ╬ Mam nadzieję, że te utwory pomogą w przeżyciu Wielkiego Postu ╬ / ۩ Credo III Gregorian Chant, link: https://www.youtube.com/watch?v=Ej7AlSWwaLI ۩ Gregorian - Credo III., link: https://www.youtube.com/watch?v=i62SERsGSic
  doceń 0