Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kto zarabia najlepiej?

Jak co roku portal wynagrodzenia.pl przedstawił raport z badania przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, w którym wzięło udział prawie 150 tys. pracowników z prawie pół tysiąca firm.

W badaniu, którego wyniki przedstawia portal wynagrodzenia.pl, wzięta została pod uwagę mediana zarobków, czyli wartość przeciętna wynagrodzeń. Osoba zarabiająca kwotę równą medianie zarobków, znajduje się dokładnie w połowie listy płac. Połowa pracowników w branży zarabia więcej, a połowa mniej.

Największa mediana jest w branży technologii informatycznych. Mediana wynosi w niej grubo ponad 5000 zł. Spadła ona jednak nieznacznie w porównaniu z rokiem poprzednim. Wysokie zarobki mają też pracownicy sektora bankowego i komunikacyjnego. Słabo zarabiają za to pracownicy sektora kultury i sztuki oraz usług dla ludności. W stosunku do zeszłego roku najbardziej wzrosły zarobki w energetyce i budownictwie. Pensje spadły tylko informatykom.

Raport wskazuje też na inne czynniki wpływające na płacę, np. pochodzenie kapitału firmowego. W firmach zagranicznych płace są wyższe niż w polskich firmach. I różnice te rosną wraz z wysokością stanowiska. W przypadku stanowisk dyrektorskich różnica ta wynosi już ponad 30 proc. Zarobki wyższe są też w firmach dużych (zatrudniających powyżej 1000 osób). Jednak w wypadku specjalistów to w mniejszych firmach (zatrudniających do 200 osób) zarobki są największe.

W raporcie zapytano też o podwyżki dla pracowników. Planuje je aż 96,7 proc. firm. Płace miałyby wzrosnąć średnio o 3,2 proc. Najbardziej skorzystają na tym pracownicy fizyczni, którym płace wzrosną o 3,5 proc. Największe podwyżki zaplanowano w branży lotniczej, zaś najniższe – w branży metalowej i metalurgicznej.

Portal wynagrodzenia.pl pozwala też porównać własną płacę z innymi na ponad 700 stanowiskach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka