• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Polemika Waszczykowskiego z Timmermansem na konferencji w Monachium

  PAP

  dodane 17.02.2017 19:24

  Do polemiki pomiędzy szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem doszło w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas pierwszego panelu poświęconego przyszłości Unii Europejskiej.

  Szef polskiej dyplomacji powiedział, że kluczowe znaczenie dla przyszłości UE mają pojęcia solidarność i elastyczność. Jak przypomniał, Niemcy domagają się od Polski solidarności w sprawie uchodźców, a wcześniej zamknęły dla pracowników z Polski na siedem lat niemiecki rynek pracy. W tym kontekście wskazał też na problem zaopatrzenia w gaz, szczególnie plany budowy gazociągu Nord Stream 2. "Musimy wreszcie okazać solidarność, o której mówimy" - dodał.

  Odnosząc się do problemu elastyczności wyjaśnił, że nie wszystkie kraje mogą i chcą realizować w takim samym stopniu, także finansowym, wszystkie projekty unijne. Waszczykowski powiedział, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

  W tym momencie do dyskusji włączył się Timmermans. "Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich" - powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał też o protestach kobiet w Polsce, "walczących o wartości". "UE opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi" - kontynuował.

  "Praworządność zakłada, że państwa członkowskie nie mieszają się do wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił Timmermans. "Nie ma zasady, która nakazywałaby, by w każdym kraju był Trybunał Konstytucyjny, ale jeżeli w kraju istnieje TK, to powinno się przynajmniej przestrzegać konstytucji" - mówił wiceszef KE.

  "Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji" - ripostował Waszczykowski. Odnosząc się do Komisji Weneckiej, o której wspomniał Timmermans, szef MSZ powiedział, że to gremium "udzieliło (Polsce) rady": "W Polsce ma miejsce polityczny spór, rozwiążcie go za pomocą środków politycznych, a nie poprzez mieszanie się instytucji zagranicznych".

  Po panelu w rozmowie z dziennikarzami Waszczykowski powiedział, że dyskusja z Timmermansem "nie była spięciem, lecz rozliczeniem". "Wydaje się, że elity europejskie, szczególnie biurokracja w Brukseli, nie czuje się w ogóle winna, odpowiedzialna za to, co się stało, a stało się bardzo niedobrze" - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji, nawiązując do Brexitu.

  "W tej chwili jedna z największych gospodarek świata, mocarstwo nuklearne, decyduje się wystąpić z UE. To może być przykład zaraźliwy, który doprowadzi do wystąpienia innych (krajów), a być może nawet do dezintegracji Unii" - tłumaczył Waszczykowski.

  "Trzeba na nowo zdefiniować rolę instytucji europejskich. Rolą KE jest przestrzeganie zapisów w traktatach, nic ponadto" - mówił Waszczykowski, zarzucając części unijnych urzędników "ambicje polityczne".

  "W przyszłym tygodniu wyślemy naszą ocenę do pana Timmermansa, która odpowiada na te zarzuty o rzekomy brak rozstrzygnięć praworządności. Po prostu odrzucamy to. Uważamy, że Komisja nie ma instrumentów i prawa, żeby wtrącać się w rozwiązania wewnętrzne państw członkowskich. My przestrzegamy pewnych kanonów prawa międzynarodowego, trójpodziału władzy, natomiast w każdym państwie UE model demokracji jest inny" - powiedział Waszczykowski.

  Oprócz Waszczykowskiego i Timmermansa w dyskusji uczestniczyli też prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

  W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczy ponad 30 szefów państw i rządów oraz ponad 70 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Obrady potrwają do niedzieli.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • 1Gość
   18.02.2017 08:27
   sprawa jest o tyle przykra,ze Timmermans nazwal przed calym swiatem Waszczykowskiego,prezydenta i polski rzad oszustami i klamczuchami w zaparte.I niestety jest to smutna prawda.
  • tf
   18.02.2017 08:42
   Zgadzam się z Waszczykowskim jutro UE wymyśli sobie przymusową eutanazję osób emerytów i powie że to wartość UE i co wtedy?
  • MarianNowak
   18.02.2017 11:53
   Timmermans powiedział Waszczykowskiemu, że to Polska sama poprosiła o opinię Komisję Wenecką: - Komisja odpowiedziała wam jasno. W odpowiedzi została przez was znieważona. Nie odnieśliście się do treści odpowiedzi. Proszę was, rozwiążmy to razem.
  • Gość
   18.02.2017 22:14
   Panie Ministrze , a moze ta jedna z najwiekszych gospodarek Europy ma dosc finansowania krajow nowej unii i opiekowania sie obywatelami polskimi gorszego sortu? Moze to nie do konca wina Brukseli a polskich rzadow, ktore lekka reka zsylaja swoich obywateli na laske UK? Z mojego punktu widzenia to brytyjskiecspoleczenstwo wydaje die miec dosc europejskich emigrantow a nie Brukseli.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół