• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Rok Kościuszki w Australii

  lk / kosciuszkoheritage

  dodane 13.01.2017 10:33

  Pod patronatem UNESCO Polonia Australijska w 2017 roku będzie szczególnie wspominać wybitnego Polaka.

  W tym roku przypada 200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki i w związku z tym obie izby polskiego parlamentu ogłosiły rok 2017 Rokiem Kościuszki. Wydarzenie to obchodzone jest pod auspicjami UNESCO.

  Dla Polonii Australijskiej jest to szczególne wyzwanie i unikalna okazja do masowej promocji Kościuszki w kraju, jako symbolu wolności i równości.

  Warto wspomnieć, że najwyższy szczyt Australii jest poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi - to góra Mt Kosciuszko. Góra została tak nazwana w 1840 roku przez podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, nota bene syna Powstańca Insurekcji Kościuszkowskiej.

  Wśród atrakcji Roku będą Aborygeńsko-Polskie Loty Przyjaźni nad Mt Kosciuszko. Polonia australijska od lat prowadzi dialog kulturowy z Aborygenami z plemienia Ngarigo, które jest tradycyjnym kustoszem regionu Mt Kosciuszko.

  Inną atrakcją, o symbolicznym znaczeniu, będzie filmowana ekspedycja narciarska MOUND to MOUNT, z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Na podbój Mt Kosciuszko wyruszy prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, prof. Mieczysław Rokosz, zapalony i doświadczony narciarz.

  Integralnym elementem obchodów będzie konkurs międzynarodowy dla dorosłych i młodzieży szkół średnich. The International Kosciuszko Bicentenary Competition zostanie ogłoszony 4 lutego 2017 (w dniu urodzin T. Kościuszki).

  Patronem honorowym Roku Kościuszki jest marszałek senat Stanisław Karczewski.

  Więcej o Roku Kościuszki można dowiedzieć się na stronie kosciuszkoheritage.com

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   28.01.2017 18:09
   Insurekcja T.Kosciuszki przywoluje do pamieci bolesne dla Kosciola katolickiego straty w postaci powieszonych za zdrade na warszawskiej szubienicy biskupow Kossakowskiego,Massalskiego.Prymas Polski i brat krola Michal Poniatowski podobno bojac sie publicznej egzekucji zazyl trucizne i umarl w okropnych cierpieniach,co lud Warszawy skomentowal slowami-ksiaze prymas zwachal line,wolal proszek niz drabine.
  • Gość
   31.03.2017 22:10
   Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko.
  • Gośćamico
   08.05.2017 20:26
   Wojna zakończona, Berlin zdobyty! Dziś Dzień Zwycięstwa!
   Wieczna chwała naszym Dziadom i Ojcom z 1-szej i 2-giej Armii Wojska Polskiego za ich wkład w zwycięstwo nad niemieckim faszystowskim gadem w II WS , przypieczętowane polskimi flagami w Berlinie!!!
  • mt-kosciuszko
   05.10.2017 20:23
   Ciekawe informacje na temat Góry Kościuszko
   Zapraszam na stronę mtkosciuszko.org.au. Znajdziesz tam sporo materiałów źródłowych po polsku i angielsku związanych ze zdobyciem Góry Kościuszki najwyższego szczytu Australii, jak również z jego zdobywcą Pawłem Edmundem de Strzeleckim.
   Sprawdź też tekstową mapę strony - spis wszystkich podstron w serwisie
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół