GN 20/2018 Archiwum

Tusk: Rozwiązanie kryzysu w Sejmie także dla dobra pozycji Polski w UE

Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.

Tusk ostrzegł też przed ryzykiem związanym z kwestionowaniem legalności uchwalenia budżetu.

"Sytuacja wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie. Wszyscy jednak obserwują to, co się dzieje, także w polskim parlamencie, z niepokojem, a także z brakiem zrozumienia dla tej sytuacji" - powiedział Tusk TVN24 w Brukseli.

Jak dodał, odpowiedzialność zawsze w takich przypadkach spoczywa w dużo większym stopniu na władzy. "Dlatego nie mam żadnych wątpliwości - i to nie dotyczy tylko Polski - że to rolą władzy, PiS-u, szefostwa parlamentu jest uczynienie pewnego, istotnego, rzeczywiście znaczącego pierwszego kroku, by dać przestrzeń do kompromisu" - uważa szef Rady Europejskiej.

Zdaniem Tuska w perspektywie najbliższego roku najważniejszą rzeczą "będzie pewność, że budżet naszego państwa został uchwalony we właściwy, legalny sposób". "To dotyczy pieniędzy w wymiarze państwowym, indywidualnym i nie możemy pozwolić na to, żeby Polska była jakby w tej przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny" - powiedział były premier.

"Każdy, kto będzie miał na przykład złą wolę albo kto będzie chciał bardzo dociekliwie zbadać prawną sytuację Polski z tym właśnie dwuznacznie uchwalonym budżetem, będzie miał mocne argumenty. Trzeba zrobić wszystko, by nikt, kto będzie chciał wykorzystywać tę sytuację, tych argumentów nie miał. To jest oczywiste. I tutaj też odpowiedzialność w dużo większym stopniu spoczywa na władzy, nie na opozycji" - podkreślił Tusk.

Od 16 grudnia 2016 roku na sali plenarnej Sejmu trwa protest posłów PO i Nowoczesnej. Domagają się oni m.in. powtórzenia głosowania nad ustawą budżetową na 2017 rok, które przeprowadzono 16 grudnia w Sali Kolumnowej gmachu Sejmu.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  11.01.2017 17:17
  ale czemu budżet jest nielegalnie rzekomo uchwalony? Przecież było kworum, wszyscy to już policzyli.
  Czy wydaje się Wam, że w nieskończoność możecie ciągnąć retorykę "nielegalności", nawet kiedy już wprost widać, że Wasze argumenty są z kosmosu? Boję się, że to właśnie Wam się wydaje, Panie Tusk.
 • tantkiewicz
  11.01.2017 19:16
  Czy Tusk jest normalnym człowiekiem?
 • Krzysiek
  11.01.2017 19:33
  >>ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk<< WIE co mówi - cały czas PODKOPUJE pozycję Polski w EU. Dawniej nazywano takie czyny ZDRADĄ Ojczyzny - teraz nazywa się mędrkowaniem opozycji o pozycji. Dobrze, że już nie widać w sejmie tych facetów poprzebieranych za kobiety i takich innych tam. Niech se swoje pozycje zachowają dla siebie.
  doceń 1
 • Awa
  11.01.2017 21:19
  A tymczasem pani Wasserman pięknie orze
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama