Nowy numer 21/2018 Archiwum

Blokada Sejmu: Czy posłowie PO łamią kodeks karny?

Czy blokowanie przez posłów Platformy Obywatelskiej Sali Plenarnej Sejmu narusza kodeks karny? Chodzi zwłaszcza o art. 128 § 3, który mówi, że podlega karze ten, kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem adwokata Piotra Kwietnia, nie byłoby wątpliwości, że mamy do czynienia z przestępstwem, gdyby takiej okupacji dopuściły się osoby, które nie są posłami. Tu jednak jest inaczej. Mamy do czynienia z sytuacją, w której niektórzy członkowie kolegialnego organu - prawnego, ale także politycznego! - podejmują działania polityczne (nawet niezgodne z Regulaminem Sejmu), zmierzające do wymuszenia pewnego sposobu funkcjonowania tego organu. - Czy to w ogóle może być przestępstwo? Mam wątpliwości - przyznaje mec. Kwiecień.

Jeśli nawet przejść do porządku nad tą wątpliwością, to pojawia się inna: czy można mówić o przestępstwie, skoro marszałek Sejmu toleruje zachowanie posłów PO, choćby tylko w taki sposób, że negocjuje z nimi, nie nakazuje Straży Marszałkowskiej ich usunięcia. Mec. Kwiecień podaje tu podobny przykład z historii: w sierpniu 1980 r. strajk w Stoczni Gdańskiej został „zalegalizowany” poprzez negocjacje z robotnikami, prowadzone przez ówczesnego wicepremiera.

Co wobec tego powinien zrobić marszałek Sejmu?  - Przenieść obrady w inne miejsce, np. do Sali Kolumnowej - uważa mec. Kwiecień.

A odnosząc się szerzej do pytania o ewentualną odpowiedzialność karną posłów PO, podkreślił, że nie można oczekiwać, że prawo karne rozwiąże wszystkie problemy polityczne czy społeczne. Musi być jeszcze miejsce na normy kultury politycznej i prawnej.

Inny prawnik dr Krzysztof Wąsowski ocenia, że poseł może dopuścić się przestępstwa zamachu na Sejm. Uważa zarazem, że jest to kwestia wyłącznie teoretyczna. - Nie sądzę, by kiedykolwiek taka sprawa trafiła do sądu. A obecna sytuacja jest groteskowa – podsumował dr Wąsowski.

« 1 »

Zobacz także

 • Anna Panna
  12.01.2017 00:36
  Posłowie PO łamią, co tylko się da.
  doceń 0
 • Fryderyk
  12.01.2017 07:53
  Jarosław Kaczyński powiedział, że nie można dopuścić do tego, żeby obywatele byli dzieleni na dwie kategorie tj. tych, których prawo obowiązuje i tych, których to nie dotyczy. Dokładnie tak samo postępował niejaki Adolf Hitler, w tym postępowaniu był niezwykle konsekwentny. Ps. Czy Kaczyński jest tak bardzo przekonany, że przypadkiem on i jego podwładni nie łamią prawa?
  doceń 0
 • Kris
  12.01.2017 08:10
  dr Wąsowski jako prawnik uważa, że wprowadzanie anarchii jest zgodne z prawem? Ciekawe co by powiedział jakby studenci zablokowali mu katedrę. Ale przecież "wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi".
  doceń 0
 • Gość
  28.01.2017 08:27
  PO--słowie PO łamią co się da! Teraz łamką sobie głowy jaka tu znowu wymyślić prowokacje aby znowu wywołac burzę ! Jak narazie poseł Nitras filmuje co sie da, a dodatkowo sprzata PO sobie POkazujac jaki to jest z niego uczciwy POlak!
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama