Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Boom w składzie porcelany przejdź do galerii

Padają ustroje, zmieniają się granice państw, a porcelana trwa w tym miejscu już prawie wiek. Dziś jest wprawdzie tylko tłem dla kwitnącego tu biznesu, ale jakże szlachetne to tło.

Ulica Porcelanowa w Katowicach to przemysłowe hale, hurtownie i warsztaty. A na końcu tej drogi – potężny kompleks dawnej fabryki, któremu ulica zawdzięcza swoją nazwę. Jeszcze cztery lata temu była to ruina. Czerwoną niegdyś cegłę pokrywał czarny nalot, a powybijane okna straszyły wszystkich, którzy zapuścili się w te rejony. Dziś większość budynków Fabryki Porcelany na nowo prezentuje się okazale, a na terenie zakładu powstało małe miasteczko z nowymi miejscami pracy. Działa w nim około 30 firm. Jest m.in. salon fryzjerski, zakład stomatologiczny, gabinety medycyny estetycznej, bistro, dwie galerie, agencje reklamowe. W potężnej hali dawnej sortowni odbywają się koncerty. A porcelana? Powstaje tu do dzisiaj, choć na znacznie mniejszą skalę niż kiedyś. Opatrzona marką Porcelana Bogucice, przypomina o historii tego miejsca, nazywanego kiedyś „białą kopalnią”.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego