Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Jak to jest z postem w wigilię Bożego Narodzenia?

Nie ma żadnego postu ani wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, ale...

Ściśle prawnicza odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi tak: w wigilię nie ma żadnego postu. Jednak - jak zwraca uwagę liturgista ks. dr Andrzej Hoinkis - mocą tradycji katolicy w Polsce zachowują w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, taką samą jak w zwykłe piątki. Jeśli ktoś jej nie zachowa, nie zgrzeszy, bo naruszy w ten sposób jedynie tradycję, a nie prawo kościelne.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Reklama

 • Zaba_na_Rowerze
  23.12.2016 19:14
  A ja czekam na ogłoszenie, że Wielki Post jest okresem radosnego oczekiwania na Zmartwychwstanie , natomiast sierpień jest okresem pokuty i wstrzemięźliwości. Hasło na obecne czasy? Kreatywność!
  doceń 14
 • Gość
  26.12.2016 18:48
  prawdziwy katolik powinien poscic w wigilie..z mysla o tych co nie maja co jesc..jedzenie miesa w wigilie jest obrzarstwem lapczywosia i pycha!
 • Bartosik
  27.12.2016 13:57
  Ja tam się zastanawiam, co będzie za rok, gdy Wigilia wypadnie w niedzielę - czy wygra u szanownych komentujących starożytna zasada chrześcijańska "w niedziele się nie pości", czy "polska tradycja ponad wszystko"...
  doceń 5
 • Gość
  28.12.2016 13:36
  Najlepszą zasadą w podejmowaniu postu powinna być nie postawa "muszę", "trzeba", "wypada", ale postawa "CHCĘ". Taki post najbardziej podoba się Bogu, a który można ofiarować np. w intencji nawrócenia grzeszników. Dotyczy to wszystkich rodzajów postów.

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy