Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sucharów, czyli igrzysk

Prezydent Rosji nie pierwszy raz pokazał, jaki z niego żartowniś.

Władimir Putin nie traci talentu performerskiego. Cały świat obiegł dowcip, jakim rzucił w rozmowie z małym laureatem konkursu geograficznego.

Nie był to pierwszy raz, kiedy prezydent Rosji dał się poznać jako żartowniś, i to nawet wtedy, kiedy zaskakiwano go pytaniami. Raz na przykład pewien dziennikarz chciał się dowiedzieć, dlaczego w Rosji kwas chlebowy zawierający alkohol nie może być sprzedawany w supermarketach razem z innymi napojami.

– Pan na pewno spożywał już kwas przed konferencją – odpowiedział Władimir Władimirowicz, czyniąc w ten sposób błyskotliwą aluzję do niewyraźnej dykcji owego dziennikarza spowodowanej dwoma udarami.

Prezydent Rosji nie stronił też od dowcipów przypominających stare dobre czasy, takich jak ten o amerykańskim szpiegu, który przychodzi na Łubiankę, żeby się poddać, ale zostaje odesłany z kwitkiem, bo tam się pracuje. Bywały też, i to przynajmniej dwa razy podczas wizyt zagranicznych, dowcipy dotyczące odcinka lędźwiowego. A jakby tego było mało, Władimir Putin pokazał, jaki ma dystans do siebie, kiedy na charytatywnym koncercie w Sankt Petersburgu zaśpiewał piosenkę przypominającą „Blueberry Hill” Louisa Armstronga i zagrał na fortepianie „S czego naczinajetsja Rodina” („Od czego zaczyna się Ojczyzna”), hymn sowieckich i rosyjskich szpiegów.

Teraz Władimir Władimirowicz zażartował podczas gali rozdania nagród małym miłośnikom geografii.

– Gdzie kończą się granice Rosji? – zapytał 9-letniego uczestnika konkursu. Ten odpowiedział, że na Cieśninie Beringa.

– Granice Rosji nie kończą się nigdzie – sprostował kremlowski przywódca, dając zachodniej opinii publicznej żartobliwie do zrozumienia, że w Rosji już od najmłodszych lat dzieci uczą się, że nasza strana agromnaja, więc o wycofaniu z któregokolwiek frontu nie ma mowy.  

No to pożartowaliśmy. Może nie będzie dzięki temu łatwiej o kredyty na międzynarodowych rynkach, ani sankcje dzięki temu nie znikną, ale co się pośmialiśmy, to nasze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora