Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cyprysy rosną szybciej

Sytuacja wydawała się patowa: Cypr pozostanie podzielony na wieki. Dziś jest szansa na zjednoczenie państwa. To paradoks, bo punktów spornych między grecką i turecką częścią wyspy wcale nie ubywa.

Jest rok 1974. Nikos i Mustafa mają po 20 lat. Rodacy Nikosa próbują dokonać zamachu stanu i przyłączyć Cypr do Grecji. Rodacy Mustafy z radością witają wojska tureckie, które w odpowiedzi na grecki wybryk zajmują północną część wyspy. Nikos i Mustafa dorastają po przeciwnych stronach muru i drutów kolczastych, dzielących stolicę kraju na pół. Dziś Nikos Anastasiades jest prezydentem Republiki Cypru, Mustafa Akinci – prezydentem Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Pierwszy formalnie rządzi całą wyspą, bo samozwańczej republiki nikt – poza Turcją – nie uznaje za państwo. W praktyce Mustafa rządzi na północy wedle swoich praw, na które Nikos nie ma wpływu. Obaj rówieśnicy mają jednak dość podziału, od ponad 40 lat paraliżującego wyspę, która jednocześnie pozostaje miejscem ścierania się interesów regionalnych i światowych mocarstw. Obaj są wyjątkowo zdeterminowani, by doprowadzić do zjednoczenia Cypru. We wrześniu obiecali, że to kwestia 90 dni. Jedna część Greków i Turków zaczęła już odliczanie. Druga tylko czeka na fiasko rozmów. Do tego nad wyspą unoszą się cienie wszystkich pozostałych graczy, zainteresowanych albo zjednoczeniem, albo utrzymaniem status quo.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny