• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kto odszedł od nas w tym roku?

  PAP

  dodane 01.11.2016 08:12

  W 2016 roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków, ludzi świata kultury, polityki, Kościoła, nauki i sportu.

  W styczniu po długiej chorobie zmarł Bogusław Kaczyński, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce. Był legendą polskiej telewizji, konferansjerem, teoretykiem muzyki i pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

  Pod koniec marca pożegnaliśmy księdza Jana Kaczkowskiego, teologa i bioetyka, jednego z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Stworzył m.in. program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej.

  W kwietniu odeszła profesor Zyta Gilowska, b. wicepremier i minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, b. członkini RPP, wcześniej ważny polityk Platformy Obywatelskiej.

  W maju pożegnaliśmy Marię Czubaszek, pisarkę, satyryczkę, scenarzystkę, felietonistkę.

  Także w maju świat polityki i mediów stracił Andrzeja Urbańskiego. Był posłem na Sejm I kadencji, dziennikarzem i publicystą, prezesem zarządu Telewizji Polskiej, a także szefem Kancelarii Prezydenta RP i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  W czerwcu zmarł Andrzej Niemczyk. Był siatkarzem, grał w reprezentacji kraju, później pracował jako trener. Największe sukcesy odniósł w 2003 i 2005 roku, kiedy to doprowadził Polki do mistrzostwa Europy.

  Pod koniec czerwca odeszła Janina Paradowska, dziennikarka, publicystka. Była związana m.in. z "Polityką" i radiem Tok Fm.

  W sierpniu odszedł wybitny biskup, przyjaciel papieża Jana Pawła II kardynał Franciszek Macharski. Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

  W październiku świat filmu stracił jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Andrzeja Wajdę. Był twórcą takich filmów jak "Kanał", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Pan Tadeusz" i "Katyń". Został laureatem honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej w 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

  Także w październiku pożegnaliśmy aktora filmowego i teatralnego Andrzeja Kopiczyńskiego. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek".

  Pod koniec października świat nauki obiegła wiadomość o śmierci profesora Jerzego Szackiego, jednego z najwybitniejszych polskich socjologów. W 2004 roku otrzymał tytuły Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

  Świeć, Panie, nad ich duszami. Niech odpoczywają w pokoju.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ŚWIĘTO

  Zobacz także

  • Gość54
   01.11.2016 08:55
   Czy wypada wspominać osobę, która kpiła sobie z życia nienarodzonych w katolickim piśmie? Czy Kościół i jego agendy mógłby zadbać o klarowność przekazu? Jakie skojarzenia budzą się w uroczystość Wszystkich Świętych?
   doceń 14
  • docent
   02.11.2016 00:22
   a gdzie abp.Tadeusz Gocłowski?
  • Gość
   02.11.2016 07:31
   A gdzie abp Zimowski?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół